Ознака: ид

Русија објави дека ИД е одговорен за нападот во концертната сала...

Рускитата безбедносна служба (ФСБ) за првпат соопшти дека ИД го координирала нападот во март во концертна сала во Москва, најсмртоносниот терористички напад во земјата...

Македонија и девет други земји се усогласија со дополнителните санкции на...

Земјите кандидати за членство во ЕУ - Македонија, Црна Гора, Србија, Албанија, Украина, Молдавија и Босна и Херцеговина, членките на ЕФТА и Европската економска...

ИД го потврди апсењето на четворица нејзини членови, кои го извршија...

Екстремистичката група „Исламска држава“ (ИД) денеска го потврди апсењето во Русија на четворица нејзини членови одговорни за смртоносниот напад во концертна сала надвор од...

Коалицијата против ИД ја заврши борбената мисија и го напушта Ирак

Ирак објави дека коалицијата предводена од Америка која се борела против екстремистичката Исламска држава ја завршила својата борбена мисија и ја напуштила земјата. - Мисијата...

Турција уапси 16 лица за финансирање на ИД

Турските безбедносни сили вчера уапсија 16 лица во главниот град Истанбул за наводно финансирање на Исламска држава. Локалните медиуми цитираат безбедносни извори кои велат дека...

Најранливите жртви на Исламската држава би можеле да станат и нејзино...

Постои итност за решавање на прашањето што да се стори со десетиците илјади деца на Исламската држава (ИД) кои се во бегалските кампови и...

Балканот стравува од можниот наплив на 1.200 повратници од Исламска држава

Вкупниот број на таканаречени борци на Исламска држава (ИД) со потекло од Западен Балкан е поголем од 1.200, според процените на безбедносните служби од...

Нов калиф, стари проблеми

Наследството на Багдади сè уште го демне новиот лидер на ИД Автор: Асад Алмухамед Форин аферс Исламската држава (ИД) ја изгуби моќта, но не е целосно уништена....

Казна или покајание за жените на ИД!

Жените што сакаат да се вратат во БиХ ќе бидат третирани во согласност со меѓународните конвенции, а оние што биле припаднички на Исламската држава...