Ознака: знаци

Знаци дека нешто не е во ред со тироидната жлезда

Главната задача на нашата тироидна жлезда е да произведува хормони што го регулираат метаболизмот на телото и со тоа влијаат на речиси сите функции...

Предупредувачки знаци за мозочен удар

Медицински совет Доколку почувствувате ненадејни симптоми слични на мозочен удар што исчезнуваат исто многу брзо, важно е да не ги отфрлате, предупредуваат лекарите. Можеби нема...

Ги чита ли некој знаците покрај патот за ЕУ

Деновиве францускиот амбасадор во Скопје, Сирил Бомгартнер, уште еднаш ѝ стави на знаење на македонската политичка и поширока јавност дека Франција не се откажува...

Знаци што зближуваат и описменуваат!

Втора инклузивна сликовница на Гордана Симоновска Момироска Оваа инклузивна книга ќе претставува моќна алатка уште од раниот детски развој да се издигне свеста за постоењето...

Годишно се заменуваат и до 400 сообраќајни знаци

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ во текот на 2020 година имаат поставено вкупно 430 сообраќајни знаци, од кои околу сто сообраќајни знаци се...

На Марс се бара совршената локација за пронаоѓање знаци на живот

Во минералите што беа откриени околу кратерот Езеро се зачувани мали фосили Во еден убав сончев ден летово, пред насобраната толпа во вселенскиот центар „Кенеди“,...

Знаци на нашето време

Кон новата книга на Билјана Жеревска - „Мост преку времето“ Билјана Жеревска (1972) работи како уредничка на емисии во редакцијата за култура и уметност на...

(Не) ги следевме знаците

Но станува интересно - не се топат само сантите мраз на половите. Се стопуваат и причините за марширање. Во Париз се претопија протестите за...