Ознака: злато

Злато за Георгиевски, сребро за Додевски

ТАЕКВОНДО - Г2-ТУРНИР „ОПЕН АЛБАНИЈА“ Во финалето, Георгиевски го декласира олимпиецот и медалист од светските првенства, Словенецот Иван Трајковиќ Македонските таеквондисти Дејан Георгиевски и Филип Додевски,...

Единаесетто злато за САД, четврто во низа

КОШАРКА - СП ЗА ЖЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА Во финалниот дуел тие ја совладаа Кина со 83-61, а бронзениот медал ѝ припадна на Австралија Женската кошаркарска репрезентација...

Одземени над 10 килограми злато, МВР во контрола во златарници во...

Одземени се повеќе од 10 килограми нежигосани предмети (злато и златен накит) во контроли извршени вчера кај повеќе правни лица на подрачјето на Скопје,...

Молчењето не е злато

Молкот на македонските политичари на настојувањата за воспоставување меѓународна практика на преадаптација на македонскиот национален идентитет во „северномакедонски“ станува уште посомнително индикативен кога релевантни...

Албанија ќе бара злато во две области, објави оглас за пријавување...

Албанското министерство за инфраструктура и енергетика преку објава ги поканува компаниите заинтересирани за пребарување и откривање на нови рударски области во земјата. Станува збор за...

Од Македонија се обиделе да изнесат злато вредно 19 илјади евра...

Српските цариници на граничниот премин „Прешево“ спречиле двајца патници да прошверцуваат златен накит вреден над 2,2 милиони динари (околу 19.000 евра) во пелени памперс,...

Злато вредно над 600 илјади евра и непријавени пари запленети на...

Царинската управа вчера заплени 13,3 килограми злато со проценета вредност од над 600.000 евра на Граничниот премин „Табановце“. Како што информира Царинската управа, при вршење...

Песков: Русија ќе ги заобиколи санкциите за златото, ќе најде нови...

Забраната на увоз на злато од земјите-членки на Г-7 за Русија е незаконска, но Москва најави дека ќе побара други пазари за да ги...

Граѓаните го продаваат домашното злато

Хрватска Хрватите во 2022 година распродале 646 килограми злато, во вредност од околу 30 милиони евра, поради зголемените трошоци за живот. Во исто време, поимотните...

Вселената содржи огромно богатство на благородни метали

Златото, среброто, циркониумот и платината се високо ценети благородни метали на Земјата, но нивното производство во вселената е огромно бидејќи тие масовно се формираат...