Ознака: Златна Зора

Поранешниот лидер на Златна зора се враќа во затвор

Апелацискиот судски совет од градот Ламиа одлучи поранешниот претседател на грчката радикално десничарска партија Златна зора, Никос Михалољакос, кој беше осуден на 13-годишна затворска...

Политиката се обиде да ја победи уметноста, вели сликарот Андреевски за...

Политиката, како и многу пати до сега, се обиде да ја победи уметноста. Сакам да нагласам дека немам потреба да ја употребувам политиката како...

Прелиминарна истрага на Обвинителството во Солун за упадот на изложбата на...

По наредба на првиот човек на Солунското обвинителство Димитрис Смирнис, обвинителот за кривични дела ќе започне итна прелиминарна истрага за откривање на сторителите на...

Екстремистите од „Златна зора“ не ги разбираат пораките на Андреевски

Секогаш потенцирам дека уметноста не познава граници и дека нејзиниот јазик е универзален, кажа за дописничката на МИА од Атина ликовниот уметник Сергеј Андреевски...

Маскирани хулигани на „Златна зора“ упаднале на изложбата на Андреевски во...

Со маски, капчиња и качулки за да ги скријат нивните лица, група членови на „Златна зора“, која со судска одлука е криминална организација, упаднаа...

Осудениот поранешен пратеник од „Златна зора“ бара начин да го заобиколи...

Поранешниот пратеник од Златна Зора, Илиас Касидиарис, кој издржува затворска казна за формирање криминална организација, се обидува да најде начин да го заобиколи новиот...

Отфрлени барањата за суспензија на затворската казна за поранешни членови на...

Грчкиот суд денеска ги отфрли барањата за привремено одложување на издржувањето на затворската казна за поранешниот пратеник од Златна зора Илиас Касидиарис и европратеникот...

Панорама

Производството на електрична енергија во Словенија во првите пет месеци од оваа година беше на историски најниско ниво. Словенија повеќе не ги произведува потребните...

Грција очекува нови протести со повторното судење за Златна зора

Седум години по почетокот и 20 месеци по завршувањето на еден од најголемите и историски судски процеси во Грција, оној против Златна зора, денеска,...

Осудениот европратеник од Златна зорa екстрадиран од Брисел во Атина

Членот на Европскиот парламент Јанис Лагос, поранешен член на крајно десничарската партија Златна зора, кој беше осуден во Грција на 13 години затвор, беше...