Ознака: здравствени установи

Здравствените установи ќе работат нормално за време на Министерскиот совет на...

Здравствените установи во Скопје денеска и утре ќе работат вообичаено, иако утрешниот ден е прогласен за неработен за државната и јавната администрација поради одржувањето...

Ковачевски: Можно е решение за училиштата и здравствените установи да не...

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека е можно да се најде решение за вклучувањето на сите училишта на регулираниот пазар на електрична енергија и за...

СЗО тврди дека од почетокот на воениот конфликт со Украина нападнати...

Светската здравствена организација  потврди дека од почетокот на воениот конфликт меѓу Русија и Украина биле нападнати 226 здравствени установи, што претставува две третини од...

Сали: Работиме во насока да обезбедиме здравствени услуги во секоја болница

Работиме во насока да обезбедиме здравствени услуги во секоја болница. Ние не можеме да обезбедиме секоја услуга да се изврши во секоја болница, затоа...

Од коронавирус во болниците во Македонија се лекуваат 1.545 пациенти

Во болниците во државата од коронавирус се лекуваат 1.545 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Од таму додаваат дека капацитетите не се исполнети и дека...

Инспекциите во здравствените установи не забележале неправилности при користењето на заштитната...

Министерството за здравство информира дека согласно заклучоците на Владата, Државниот санитарен и здравствен инспекторат во периодот од 30 март до до 5 април извршил...

Донесена наредба за мобилизација и распоред на работата на сите здравствени...

Министерот за здравство, Венко Филипче, донесе наредба за мерки за работата на сите здравствени установи и нивните вработени. Од Министерството за здравство истакнуваат дека наредбата...