Ознака: жолти елеци

Макрон веќе не им е толку лош на „жолтите елеци“

Пред две години, во Франција се појави движењето на „жолтите елеци“ предизвикано од зголемувањето на цените на горивата. Повеќе од една година демонстрантите одржуваа...

Француската полиција со солзавец ги растера „жолтите елеци“ од улиците во...

Француските власти распоредија силни полициски сили во Париз и користеа солзавец, кога припадниците на движењето „жолти елеци“ се врати по подолго време на улиците...

Најголемиот непријател на француските претседатели му се заканува и на Макрон

Напорите на Емануел Макрон за трансформација на француската економија се соочуваат со најтешкиот тест за француските претседатели - штрајкот, објавува „Блумберг“. Синдикатите кои ги претставуваат...

„Жолтите елеци“ со протест слават една година од нивното движење

Поддржувачите на движењето „жолти елеци“ денеска ја одбележуваат првата годишнина од протестот, кој започна како револт околу данокот за бензин по што стотици илјади...

Протестите на „жолтите елеци“ ја чинат Франција речиси три милијарди евра

Франција изгуби 2,5 милијарди евра поради протестите на „жолтите елеци“, кои почнаа пред една година, објави француската радиостаница РТЛ повикувајќи се на информации од...

Жолтите елеци повторно на улица – во Нант уапсени 21 демонстрант

Повеќе стотици демонстранти протестираа денеска во францускиот град Нант, во момент кога ширум Франција повторно заживеаа протестите на „жолтите елеци“, насочени против владата на...

Лидерите на „жолтите елеци“ уапсени по тензиите со полицијата

Вкупно 152 лица се уапсени денеска во Париз на маргините на воената парада одржана по повод националниот празник на Франција, Денот на падот на...

Мутирањето на „жолтите елеци“ го згасна движењето, но не и гневот

Францускиот претседател Емануел Макрон тврди дека бунтот на „жолтите елеци“ кој е влезен во 34-та недела, е погрешно претставен, односно дека описот на учесниците...

Макрон полека излегува од кризата на опадната популарност

Според анкета спроведена од страна на „Харис Интерактив“, рејтинзите на францускиот претседател Емануел Макрон повторно достигнаа 40 отсто во мај, што значи дека се...

Насилни протести во Брисел, полицијата употреби солзавец

Полицијата употреби солзавец на протестот на белгиското движење „жолти елеци“ во Брисел откако демонстрантите почнале да гаѓаат во згради со разни предмети. Освен неколку стотици...