Ознака: е-спорт

Прва едукативна програма за е-спорт: АУЕ-ФОН најавува нова соработка со МЕСФ

Американскиот универзитет на Европа ФОН (АУЕ-ФОН) најавува нова соработка со Македонската е-спорт федерација (МЕСФ). Целта на оваа соработка е преку взаемно организирани едукативни програми,...

Македонската репрезентација ја одбрани светската титула во „Кантер страјк: глобал офенсив“

Репрезентацијата на Македонија во „Кантер страјк ГО“  ја одбрани титулата светски шампион, откак беше подобра од Монголија со 3-1 во мапи, во финалето на...

Гејмерите се сѐ попопуларни, но уште се далеку од олимписките игри

ИОК размислува да го вклучи и е-спортот на некои од следните летни олимписки игри, но не пред Лос Анџелес во 2028 година Како најбрзорастечки спорт...