Ознака: економски форум

Компаниите и во услови на криза не отпуштија вработени, истакна Јовановски

Одредени елементи на кризата ќе бидат присутни и оваа година. Инфлацијата нема да исчезне туку така, минималната плата сега ќе се зголеми, целата структура...

Перспективата да се приклучите кон ЕУ е кредибилен и реалистичен процес,...

Јасно ни е дека во Македонија има разочарување дека процесот на евроинтеграција предолго трае, но перспективата на земјата да се приклучи кон ЕУ е кредибилен...

Вархеји: Работиме напорно да му помогнеме на регионот и го исполниме...

Можете да сметате на нашата посветеност и поддршка за Западен Балкан. Работиме напорно да му помогнеме на регионот со нови можности за бизниси и...

Градоначалникот на Битола на економски форум за паметни градови во Прага

Урбаната мобилност, како и управувањето со отпад и води, се главните области на форумот за градоначалниците од Западен Балкан кој се одржува во Прага,...

Путин: Русија ќе ја прекине испораката на нафта и гас на...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска се закани дека ќе го прекине снабдувањето со енергенси доколку се воведат ограничувања на цените на рускиот гас и...

Ковачевски-Ципрас: Само со дијалог и решенија градиме просперитет

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Економскиот форум „Делфи“ во Атина, се сретна со поранешниот премиер на Грција и лидер на „Сириза“, Алексис Ципрас. Како...

Македонија изработи национален план за енергија и клима

Политиките на Министерството за економија во областа на енергетиката се фокусирани на енергетската транзиција, енергетска ефикасност и заштита на животната средина. Владата кон крајот...

Македонскиот, албанскиот и српскиот народ имаат ист пат

Заев за иницијативата Отворен Балкан Премиерот Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама, како завршница на Економскиот форум за регионална соработка...

Отворен Балкан е новото име на мини-шенген, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини-шенген која сега ќе се вика...

Рама: Изгубивме векови, време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија Еди Рама во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени во нашите граници, свртени...