Ознака: еквадор

Армијата во Еквадор заплени рекордна количина кокаин

Рекордни 22 тони кокаин се запленети во воена операција во Еквадор - соопштија еквадорските власти. Војската соопшти дека дрогата, која била дистрибуирана во 733 големи...

Нобоа: Насилството на еквадорските нарко-банди е проблем за целиот свет

Еквадорскиот претседател Даниел Нобоа денеска изјави дека насилството на бандите во неговата земја, што ескалираше во текот на оваа недела, е проблем за целиот...

Полицијата во Еквадор уапси 70 осомничени во борбата против криминалните банди

Еквадорската полиција уапси 70 осомничени во борбата против криминалните банди, соопштија денеска властите, еден ден откако вооружени напаѓачи упаднаа во телевизиска станица за време...

Еквадор влезе во пресметка со криминалните банди, претседателот нареди нивна неутрализација

Еквадорскиот претседател Даниел Нобоа издаде декрет со кој се потврдува дека Еквадор е во состојба на „внатрешен вооружен конфликт“ и нареди „неутрализација“ на бандите...

Прогласена вонредна состојба во Еквадор, војската излегува на улица

Претседателот на Еквадор, Даниел Нобоа прогласи вонредна состојба на 60 дена откако водачот на една од најголемите криминални банди во земјата Адолфо Масијас избега...

Кандидат за претседател на Еквадор смртно застрелан за време на предизборен...

Кандидатот за претседател на Еквадор Фернандо Вилависенсио е убиен за време на предизборен собир, јавија светските медиуми. Вилависенсио, кој е член на националниот собрание на...

Еквадор погоден од силен земјотрес

Силен земјотрес ја потресе крајбрежната област на Еквадор, во кој според првичните информации најмалку четирилица загинаа а поголем број се заробени под урнатини. Спасувачките...

Албанските банди го презедоа црниот пазар на кокаин во Британија

БРИТАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ПРЕЗЕНТИРА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ПРЕСВРТ ВО ЛИДЕРСТВОТО НА КРИМИНАЛНОТО ПОДЗЕМЈЕ Според британските полициски служби, од рекордните 11 тони кокаин што минатата година биле запленети...

Умерен земјотрес регистриран во близина на Еквадор

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала регистриран во море е во близина на јужноамериканската држава Еквадор. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина...

Еквадор ќе игра на СП откако ФИФА ја одби жалбата на...

ФУДБАЛ Претседателот на ФА на Еквадор рече дека одлуката на ФИФА значи дека „спортската правда е задоволена“, а претседателот на Фудбалската федерација на Чиле рече...