Ознака: Египет

Египет го убеди Хамас да не ги прекинува преговорите по нападот...

Египетските власти го убедија Хамас да не ги прекинува заложничките преговори во замена за примирје, откако Израел изврши нов напад врз болницата Шифа во...

Египет со Меморандум против Израел пред Меѓународниот суд на ОН

Египет достави меморандум до Меѓународниот суд на ОН во кој го обвинува Израел за нелегални практики на палестинските територии. Меморандумот ги отфрла израелските политики на...

Шефовите на Мосад, Шин Бет и ЦИА во Каиро на разговори...

Високи претставници на САД, Израел, Катар и Египет се собраа во Каиро за да продолжат со напорите за постигнување прекин на огнот и размена...

Египет прими десетици странски државјани и Палестинци на кои им е...

Египет денеска прими четириесетина Палестинци на кои им е потребна медицинска помош и 31 државјанин со странски пасош од Појасот Газа, соопштија египетските гранични...

Египет и Кина бараат прекин на огнот и палестинска држава

Шефовите на дипломатиите на Египет и Кина денеска во Каиро повикаа на прекин на огнот во Појасот Газа, на 100-от ден од војната меѓу...

Египет подготви предлог за ставање крај на војната во Газа

Египет подготвил предлог за прекин на борбите меѓу Израел и Хамас и ослободување на уште заложници кои ги држи палестинската исламистичка група, јави ДПА,...

МНР: Со отворање на преминот Рафах се овозможува евакуација на петте...

Министерството за надворешни работи ја поздравува одлуката за отворање на граничниот премин Рафах меѓу Појасот Газа и Египет, со што се овозможува евакуација на...

Ал Сиси предупреди дека дронови паднале врз два египетски града, Израел...

Дронови вчера паднаа врз два египетски града, потврди претседателот на Египет, Абдел Фатах ел Сиси. Тој ги повика сите нации да го почитуваат суверенитетот и...

Проектил погоди болница во египетско туристичко одморалиште на 220 километри од...

Најмалку шест лица се повредени во египетскиот туристички град Таба, кој се наоѓа во близина на границата со Израел, откако проектил утрово погодил здравствена...

Амбасада на САД во Израел: Граничниот премин Рафа ќе биде отворен...

Американската амбасада во Израел соопшти дека добила информација дека граничниот премин Рафа меѓу Појасот Газа и Египет ќе биде отворен денеска за да им...