Ознака: евро

Од утре еврото е официјална валута во Косово

Косовскиот вицепремиер Бесник Бислими изјави дека утре ќе почне примената на регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК) за готовинските плаќања, но дека нема...

Доларот нагло падна, еврото зајакна

На девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инвеститорите сметаат дека поради забавувањето на инфлацијата во...

Еврото во однос на доларот зајакна за речиси 2 отсто во...

Курсот на еврото во однос на доларот на светските пазари минатата недела порасна за речиси два отсто во прва половина од годината, како последица...

Европската Унија ќе го поддржи мултиполарниот глобален валутен режим

Комесарката за финансиски услуги на ЕУ, Мериад Мекгинис, од името на Европската комисија, со афирмативна изјава за глобалнотооддалечување од американска валута Европската комисија (ЕК), според...

Еврото зајакнува по турбулентната година, но допрва го очекуваат предизвици

Што стои зад зајакнувањето на еврото во однос на доларот? Извор: Дојче веле Еврото претрпе удар во 2022, паѓајќи во однос на американскиот долар како последица...

Моравјецки: Воведување на еврото во време на инфлација е долевање масло...

Премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки, денеска изјави дека Хрватска е пример дека воведување на еврото за време на инфлација е долевање на масло на...

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата недела, откако американските и европските централни банки повторно ги зголемија каматните...

Бизнис-инфо

Паѓа цената на нафтата на светските берзи Нафтата вчера продолжи да паѓа во европското тргување, при што брент за испорака во ноември падна под 85...

Еврото и фунтата се заробени во „маѓепсан круг“

Еврото во текот на ноќта падна на ново 20-годишно најниско ниво во однос на доларот, а британската фунта на историски рекордно ниско ниво, јавија...

Продолжува трката на доларот и еврото: Утрово благ пораст на еврото

Курсот на еврото во однос на доларот денеска остана без голема промена во однос на американската валута. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт, еврото се задржа...