Ознака: европското

Дури 821 криминална група дејствуваат во ЕУ, Балканците играат важна улога

Без да навлегува во детали, како што се името и бројот на криминалните групи, Европол наведува дека во земјите што ја сочинувале Југославија има...

Европското знаменце како алиби

Можноста за забрзување на собраниската процедура со алатката наречена „европско знаменце“ е замислена за закони со кои се врши усогласување на македонското законодавство со...

Расте моралот кај земјите домаќини

На континенталното првенство во Македонија, Словенија и во Црна Гора, последен пат 16 селекции ќе учествуваат во трката за престижниот пехар. Македoнија беше организатор...

Чин на крвничко газење на европското знаме

Најголема штета за европската идеја е овој чин на крвничко газење на европското знаме во Собранието секојпат кога, на врат на нос, се злоупотребува...

Веќе видено на СП 2021 во Египет

Во денешните полуфинални дуели ќе се сретнат Шпанија - Данска (18 ч.) и Франција - Шведска (20.30 ч.), а истите двојки беа и за...

Домаќинот и Франција во потера по Скандинавците, а Македонија по највисок...

Што можеме да очекуваме од самиот шампионат, кој во ваква ковид-ситуација може да се постави во улога на фаворит, а кој на аутсајдер, кој...

Нови рекорди стојат пред Роналдо

Досега 17 фудбалери настапиле на четири ЕП, вклучувајќи го Роналдо, кој е и единствен што постигнувал голови на четири првенства. Тој може со нови...

Како белоруското „киднапирање“ го прекрои европското небо

Авиокомпаниите ги пренасочија летовите за да го избегнат белорускиот воздушен простор, а белоруските авиони се соочени со забрана за летање во Европа додека расте...

Европското НЕ за етничките графи

Од друга страна, регулативата на ЕУ за генерална заштита на податоците забранува процесирање на лични податоци кое откриваат расно или етничко потекло, политичко, религиозно...

Европското лицемерство и нашите мекотели (мекуши)

Се вели дека во политиката владее правото на посилниот, а не правото на законот и, навистина, во историјата има многу примери за тоа. Но...