Ознака: Евровизија

Тамара ќе настапува под името Северна Македонија

ЕБУ официјално потврди дека македонската претставничка Тамара Тодевска ќе настапи под името Северна Македонија на претстојниот Евросонг во Тел Авив во мај. Во известувањето се...

Избрана песната со која Тамара ќе настапи на Евровизија

Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на годинашниот Избор за песна на Евровизија во Тел Авив со песната со работен наслов „Proud“ на авторскиот...

На „Евровизија“ како БЈРМ, на Берлинале како Македонија

Луѓето од културата се надеваат дека ќе се смени само името на државата, но не и атрибутот „македонски“, и оттука дека ќе останат македонски...

Тамара четврти пат на „Евровизија“

Пејачката Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на 64-та „Евровизија“, што ќе се одржи во Тел Авив, Израел, од 14 до 18 мај, одлучи...

Не се бориме по секоја цена за рејтинг, се бориме за...

Одлуката за отворање нови програмски сервиси: Канал на националностите, Детски канал и Канал за музика, забава, култура и спорт е дел од стратегијата на...

Виена можен домаќин на „Евровизија“ наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по две години, следната година повторно ќе биде домаќин на изборот на песна за „Евровизија“, иако Израел...

Нета му ја донесе четвртата победа на Израел на „Евровизија“

На прес-конференцијата по победата, израелската претставничка им се заблагодари на сите што ја поддржувале, а особено на претставниците на ЛГБТ-заедницата и маргинализираните групи, без...

Фаворизираната Нета му донесе победа на Израел на „Евровизија“

Израелската претставничка Нета, со песната „Toy“, е победничка на 63-от избор за песна на „Евровизија“ што синоќа се одржа во Лисабон, Португалија. Израел доби вкупно...

Кипар и Израел со најголеми шанси за победа на Песна на...

Кипар и Израел се првите фаворити за победа на утрешното финале на Песна на Евровизија, додека според квотите на обложувалниците, Франција е веднаш зад...

Албанскиот евровизиски претставник забранет во Кина

Евровизискиот претставник на Албанија иако успеа да и обезбеди на својата земја влез во големото финалето, кое се одржува утре, сепак неговиот настап беше...