Ознака: Евровизија

Швајцарскиот претставник Немо со песната „The Code“ победи на „Евровизија 2024“

Победник на 68. издание на „Евровизија“, што се одржа во Малме, Шведска е Швајцарецот Немо Матлер (25). Тој освои најмногу поени од жирито и...

Игор Трајковски: „Евровизија 2024“ е по мерка на „Тик -ток“!

Игор Трајковски, заедно со членовите на евровизискиот фан клуб ОГАЕ-Македонија, чиј претседател е, вечерва ќе го следи финалето на „Евровизија 2024“. Во Скопје е во моментот, а инаку живее во Амстердам, Холандија, каде...

Фински музичари бараат исклучување на Израел од „Евровизија“ поради војната во...

Повеќе од 1.400 фински професионални музичари потпишаа петиција со која се бара забрана на Израел од овогодинешниот избор за песна на „Евровизија“ поради, како...

Втора победа на Швеѓанката Лорин на „Евровизија“

Шведска е победничка на „Евровизија 2023“. Со песната „Тетоважа“ (Tattoo) Лорин и ја донесе седмата победа на Шведска на Евровизија, а нејзината втора на...

Ако сакаме успех на „Евровизија“ ни треба нова енергија, вели Игор...

Лозано би бил наш одличен евровизиски претставник, а голем број евровизиски фанови би полуделе од среќа кога повторно би нѐ претставувала Елена Ристеска. „Нинанајна“...

И „Евровизија“ го одби Зеленски, не му дава да ја вмеша...

На украинскиот претседател Володимир Зеленски нема да му биде дозволено обраќање на овогодишното издание на Изборот за песна на „Евровизија“, бидејќи Европската радиодифузна унија...

Отворен Јуниорскиот евросонг 2022 – Лара, Јован и Ирина на црвениот...

Во Ереван, главниот град на Ерменија, свечено беше отворен „Јуниорскиот евросонг 2022“, на кое учествува и Македонија. Јубилејното 20-то издание ќе го отвори претставничката...

Неподнослива леснотија на заборавањето

Очигледно сите се навикнуваме на новото нормално, колку и да е тоа ненормално. И што е уште позагрижувачки, дури и таквите „дешавки“ ги забораваме...

ЕБУ објасни зошто се поништени гласовите на шест земји на „Евросонг...

Европската радио-дифузна унија – ЕБУ ги објасни причините за поништувањето на гласовите на: Азербејџан, Грузија, Полска, Романија, Сан Марино и Црна Гора во второто...

Пејачот на „Калуш оркестар“ по победата на „Евровизија“ облече воена униформа

Фронтменот на фолк-рап групата „Калуш оркестар“ , Олег Псиуг, по победата на „Евровизија 2023“, веднаш се врати во Украина и застана во првата линија...