Ознака: Евровизија

Во евровизискиот „Експо-центар“ ни пиле не може да прелета

Ексклузивно: „Нова Македонија“ во Тел Авив Марија Таушанска, наша известувачка од Тел Авив, Израел Уште кога ќе стапнете на израелска почва, поточно кога ќе слетате...

Зошто песната на Тамара би можела да победи во Тел Авив

Песната „Proud“ на Тамара би можела да победи на годинашната „Евровизија“, според американскиот магазин „Билборд“ кој ја вброи Македонија меѓу 12 фаворити на музичкото...

Евровизискиот фестивал на кичот не може да избега од политиката

Домаќинот Израел се обидува да го искористи популарниот избор за песна на Евровозија за да се претстави како толерантна и космополитска држава која се...

Евровизиска забава во Дебар Маало

Традиционално, во пресрет на евровизискиот натпревар, утревечер во „Нано Бар“ во скопско Дебар Маало, со почеток од 21.30 ќе се одржи Евровизиска забава, овојпат...

Тамара: „Proud“ ми се случи во вистинско време!

На евровизиската сцена во Тел Авив „Proud“ првпат ќе прозвучи на 7 мај, кога ќе се случи првата фестивалска проба, која според Тамара е...

Тел Авив има одлична енергија и прекрасни луѓе

Тамара Тодевска, наша претставничка на „Евровизија“ Секојдневно добивам пораки од луѓе од Македонија и од Европа со благодарност за пораката на „Prоud“. Верувам дека...

За милион долари Мадона ќе настапи на Евровизија

Познатата американска поп-пејачка Мадона ќе настапи на фестивалот Песна на Евровизија во Израел за хонорар од милион долари. Трошокот го презеде милијардерот Силван Адамс. Тој...

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја...

Поддршка за Тамара од евровизиските обожаватели

Откако беше пуштена во етерот во петокот во централниот дневник на МРТ песната „Proud“ на Тамара Тодевска, со која ќе нѐ претставува во мај...

Претставена евровизиската „Горда“ на Тамара Тодевска

Музичкото видео за песната „Proud“ (Горда) на Тамара Тодевска, македонски претставник за натпреварот на Песна на Евровизија во Израел, беше премиерно емитувано вечерва на централните вести на Македонската...