Ознака: ебрахим раиси

Десетици илјади Иранци на погребот на Раиси во Техеран

Десетици илјади Иранци се собраа утрово во центарот на Техеран за да му оддадат почит на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска...

Хеликоптерот на Раиси немал или не вклучил систем за сигнализација, истакна...

Хеликоптерот, во кој патуваа претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, и министерот за надворешни работи, Хосеин Амир Абдолахиан, не го вклучил сигналниот систем или воопшто...

Хамнеи прогласи петдневна жалост во Иран поради смртта на Раиси

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска прогласи петдневна национална жалост поради смртта на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа. Хамнеи...

Идентификувана локацијата на падот на хеликоптерот на Раиси

Командантот на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) во Источен Азербејџан, Асгар Абасголизадех изјави дека ИРЦГ откриле сигнал од хеликоптерот и од мобилен телефон...

Дваесет спасувачки тимови со беспилотни летала и кучиња-трагачи го бараат хеликоптерот...

Државната Иранска новинска агенција (ИРНА) објави дека во тек е опсежна операција за пребарување и спасување откако хеликоптерот со иранскиот претседател Ебрахим Раиси беше...

Хеликоптер со кој патувал иранскиот претседател имал тврдо слетување, во тек...

По веста објавена од Иранската државна телевизија дека хеликоптерот, со кој патувал претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, имал „тврдо слетување“ на терен се упатени...

Си Џинпинг и Раиси повикаа на укинување на санкциите против Иран

Кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси денеска повикаа на укинување на санкциите воведени кон Иран. Ова е суштински дел од...

Раиси најави истрага за смртта на Амини, но го впери прстот...

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави дека смртта на девојката која почина откако беше приведена од полицијата, што предизвика протести во Иран, ќе биде истражена. -...

Иранскиот претседател: Ако не му се суди на Трамп, ќе се...

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси најави одмазда за атентатот врз иранскиот генерал Касем Сулејмани пред две години, од страна на САД. Како што нагласи тој, одмаздата...

Со цврстиот став за горливите прашања Раиси испрати порака до САД

Новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси во неговото прво обраќање кон медиумите го отфрли барањето на САД за поширок договор со Иран што би ги...