Ознака: ебрахим раиси

Си Џинпинг и Раиси повикаа на укинување на санкциите против Иран

Кинескиот претседател Си Џинпинг и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси денеска повикаа на укинување на санкциите воведени кон Иран. Ова е суштински дел од...

Раиси најави истрага за смртта на Амини, но го впери прстот...

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси изјави дека смртта на девојката која почина откако беше приведена од полицијата, што предизвика протести во Иран, ќе биде истражена. -...

Иранскиот претседател: Ако не му се суди на Трамп, ќе се...

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси најави одмазда за атентатот врз иранскиот генерал Касем Сулејмани пред две години, од страна на САД. Како што нагласи тој, одмаздата...

Со цврстиот став за горливите прашања Раиси испрати порака до САД

Новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси во неговото прво обраќање кон медиумите го отфрли барањето на САД за поширок договор со Иран што би ги...

Раиси ја отфрли можноста за средба со Бајден

Новоизбраниот ирански претседател Ебрахим Раиси ја отфрли можноста за средба со американскиот претседател Џозеф Бајден. На прашањето за можна средба со Бајден, Раиси само одговори...

Конзервативецот Ебрахим Раиси поздравен како новиот претседател на Иран

Ебрахим Раиси (60) е поздравен како новиот претседател на Иран откако неговите тројца главни ривали му честитаа на победата на изборите, а прелиминарните резултати...