Ознака: Договорот

Преспанската спогодба меѓународна формалноправна рамка за вистинските грчки цели

Придобивките, според зборовите на Коѕијас, се контрола на воздушниот простор над Македонија за да не може тој да потпадне под надлежност на Турција или,...

Преспанскиот договор е целосно компромитиран

Несомнено пораките што доаѓаат од грчките опозициски пратеници во врска со однесувањето на Грција кон Преспанската спогодба се јасен сигнал и за меѓународната заедница,...

Договорот со Бугарија може да се измени или да се раскине...

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка потпишан на 1 август 2017 година меѓу Република Македонија и Република Бугарија уште од денот на самото потпишување...

Всушност, меѓународното право бара раскинување на договорот од Преспа!!!

Идејата за раскинување на договорот од Преспа ја поддржуваат повеќемина правни експерти и политичари и од светот и во Македонија. Оние вистинските легалисти, професори...

Ердоган: Договорот за извоз на жито преку Црно Море е...

Иницијативата за извоз на жито преку Црно Море, која требаше да истече на 18 мај, е продолжена за уште два месеца, објави во средата...

Како Катар преку таен договор се сврза со Европскиот парламент

Нови сознанија за корупцискиот скандал во Брисел Во февруари 2020 година, потпретседателката на Европскиот парламент, Ева Каили, зборуваше на бината во хотелот со пет ѕвезди...

Започна имплементацијата на договорот за документи

На административните премини меѓу централна Србија и Косово почна да се применува договорот за лични документи, според кој Србите од Косово и Метохија ќе...

Како Столтенберг ме издиши за денес? Што е, а што...

Изминатава недела во неколку наврати без да сфатам зошто е целата фама околу членот 5 од НАТО-договорот и Украина, објаснив во кратки изјави дека...

По САД, и Русија се повлекува од договорот за отворено небо

Горниот дом на рускиот парламент гласаше за повлекување на земјата од договорот за отворено небо, по заминувањето на САД од договорот кон крајот на...

Швајцарија го откажа договорот со Унијата

Што може Македонија да научи или да извлече како поука од швајцарското искуство? Дали за успех во преговорите со ЕУ и во споровите со...