Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25393)

Владетелот треба да биде како и лекарот – да се...

Во изминативе три децении со нашата држава управуваа правници, економисти, инженери, дури и книжевници. Но никогаш во историјата на нашата држава сме немале владетел...

Вежби за европски вредности со перење најлон-ќесиња

Чекајќи ги сигналите од ЕУ, Македонија и македонските граѓани треба да излезат накрај со внатрешните политички превирања во земјата, кои исто така се одвиваат...

Медицински совет

Дали кофеинот и зачините го забрзуваат метаболизмот? Луѓето најчесто зборуваат за забрзување на метаболизмот кога сакаат да ослабнат, а познатите теории дека лутата храна, кофеинот,...

Авион на „Луфтханза“ ќе има ноќен клуб и кино

Германското дизајнерско студио „Луфтханза техник“ објави фотографии што го откриваат изгледот на модифицираниот авион „ербас А330“, претворен во „летачка суперјахта“. Станува збор за проект...

Калифорнискиот бор Метусалам е најстаро дрво во светот

Дури 4.853 години е стар бристлеконскиот бор во Белите Планини во Калифорнија, кој поради својата старост го добил името Метусалам по библиски лик. Метусалам се...

Ванг Јинглонг: Се надевам дека Тоше е во рајот и знае...

Ги пеам неговите песни среде Пекинг бидејќи го сакам овој пејач, го почитувам, за мене е како супермен. Не ми е важно дали ќе...

Вештачката интелигенција ќе донесе револуционерни промени во геополитиката

СПОРЕД БРИТАНСКАТА РАЗУЗНАВАЧКА СЛУЖБА Шефот на британската разузнавачка служба МИ6, Ричард Мур, смета дека Кина и Русија работат на усовршување на вештачката интелигенција на начин...

Книгата „Харковски басни“ на македонски

„Македоника литера“ неодамна ја објави книгата „Харковски басни“ на украинскиот автор Григориј Сковорода, во превод од украински на македонски јазик на Ленче Тосева. Григориј Савич...

Барбадос ја прогласи Ријана за национална хероина

Барбадос ја прогласи пејачката Ријана за национална хероина на прославата на прогласувањето на државата за републиката во нејзиниот роден град Бриџтаун. Премиерката Миа Мотли најави...

Тажните завршетоци на филмовите што ни останаа драги

Ако нешто е тажно, не значи дека нема простор за надеж и позитивни промени. Токму поради тоа, во меморијата на многумина останаа врежани следните...