Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25305)

Откриени спецификациите на „редми 10“ на „Шаоми“

Техно Брендот „Редми“ на „Шаоми“ го претстави новиот паметен телефон, а пред тоа „по грешка“ беа објавени неговите спецификации. „Шаоми“ ги објави порано од планираното...

Фестивалот „Здраво млади“ ќе трае само еден ден

Единаесеттото издание на фестивалот „Здраво млади“ ќе трае еден ден и ќе се одржи на 27 август на летната сцена на МКЦ во Скопје. -...

Прв самит на македонските гитаристи

Во паркот на МКЦ, на 24 август, од 21.30 часот, ќе се одржи концертот „ЗЏМ биг бенд оркестра и македонски гитарски херои“. Станува збор...

Војните поминуваат, луѓето остануваат

Документарен филм за Ѓорѓе Балашевиќ Документарниот филм со наслов „Војните поминуваат, луѓето остануваат“ на авторот Небојша Грабеж, промовиран неодамна, зборува за датумите 7 и 8...

Зошто им се скршени носовите на египетските статуи

Решена мистеријата Статуите од Древниот Египет најчесто немаат нос, а покрај забот на времето, сега е откриено што друго ги уништило. Египтолозите наведуваат дека постојат...

Многу е тешко со 45 фотографии да се претстави Македонија

Љупчо Илиевски, фотограф Македонскиот фотограф Љупчо Илиевски, кого неретко го инспирираат македонската личотија, знаменитите дестинации и природниот трезор, направи селекција од својата богата фотоархива од...

Нови археолошки истражувања во Породин и Живојно

Неодамна завршија археолошките истражувања на локалитетите Велушка Тумба кај Породин и Влахо кај Живојно. Годинашното истражување беше насочено на едни од најраните неолитски населби...

Сликарот што на Крушево му подари 62 ремек-дела

Никола Мартиноски, 118 години по раѓањето Македонскиот графички дизајнер и сликар Зоран Кардула, вчера, на денот кога пред 118 години, шест дена по падот на...

Панорама / Сите бевме таму

Сараево - Семир Халиловиќ, поранешен член на Собранието на кантонот Сараево и син на генералот на армијата на БиХ, Сефер Халиловиќ, ја предупредува јавноста...

Силни реакции за видеото со полициско насилство

БУГАРИЈА Видео на кое се гледа како бугарската полиција брутално тепа учесници на антивладините протести лани предизвика бура од реакции и прашања за тоа дали...