Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25272)

Сѐ почесто колапсни состојби од несоодветно климатизирање на просториите

Доколку внатрешните простории се премногу разладени и температурата е пониска за повеќе од 10 Целзиусови степени од надворешната, тоа може многу неповолно да влијае...

Како да се спречи егзодусот од Македонија

Печалбарството, иселувањето и миграциите низ времето се одвивале со различен интензитет и различни форми, но во денешна Македонија статистиките покажуваат дека последиците од оваа...

Нудисти на плажата во Ѓорче Петров

Претседателка на скопското друштво на нудистите била познатата дама, секогаш активна и инвентивна, госпоѓа Шана Виќентиевиќ. Дивите плажи на Вардар биле идеално место за...

Спортски вести

Пехарот ќе го додели Чеферин, на теренот Европската фудбалска унија (УЕФА) потврди дека, како и на претходните пет европски првенства (ЕП), нејзиниот претседател Александер Чеферин...

Македонија почнува со БиХ на патот кон дивизијата А

Девет репрезентации се поделени во две групи, полуфиналето и финалето се идниот викенд, а вкупниот победник обезбедува место во дивизијата А, за ракометарки до...

Во светот полека стапува во сила забраната за пластични кеси

Според извештајот на Обединетите нации и неколку медиуми, 77 земји во светот воведоа целосна или делумна забрана за пластични кеси. Иако пластичните кеси се...

Белег на ЕП – брза трансформација, густина, трка, игра во два...

ОД СТРУЧЕН АГОЛ Европското фудбалско првенство полека дојде до својот крај. На него историски настап за македонската репрезентација, но сметам дека мораше и можеше повеќе....

Антарктикот се топи побрзо од порано

Обединетите нации соопштија дека лани на Антарктикот била забележана рекордно висока температура од 18,3 степени Целзиусови. Температурата била измерена во аргентинската база „Есперанца“ на...

Следува финале за фудбалска историја

Утревечер на „Вембли“ во Лондон, во мечот за европската титула, ќе играат Англија и Италија. За Англичаните ова ќе биде прво европско финале и...

Што направивме и како понатаму?

Триесет години од стекнувањето независност на Република Македонија е исклучителен повод да се направи компаративна анализа и научна интерпретација на републичката, регионалната и меѓународната...