Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25272)

Спортски вести

Жоржињо 10-ти фудбалер со две европски титули во иста година Играчот на Челси, Италијанецот Жоржињо, стана 10-от фудбалер што во иста година освоил две европски...

Кора од лубеница за свеж тен

Нега и убавина Поради големото количество вода, лубеницата е идеално овошје за топлото лето, а нејзините својства се корисни за целиот организам, но и за...

За првпат туристичко нуркање до остатоците на „Титаник“

Во текот на летните месеци, почнувајќи од месецов, „Оушнгејт“ планира да нурне во океанот до остатокот од бродот „Титаник“, кој потона откако удри во...

Четиридневната работна недела носи огромен успех

Помалку е повеќе на Исланд, каде што скратената работна недела има подобри резултати за работниците и работодавците, според резултатите од новите студии. За време...

Седум диети што се лоши за вас

Диетите се најбараната стока, во ова време кога сите сакаме да изгледаме одлично и во топ-форма, особено за летниот одмор... Покрај тоа што се...

Гостување на Шукарова во Љубљана

Искра Шукарова, кореографка и професорка при ФМУ-УКИМ, катедра за балетска педагогија - програма за современ танц, гостува во Конзерваториумот за музика и балет во...

Ивана Здравкова во австриската поставка на оперетата „Ноќ во Венеција“

Станува збор за оперетата „Ноќ во Венеција“ од Ј. Штраус, а јас ја имам честа да ја изведам главната женска улога Анина. Веќе имавме...

Откриен репрезентативен објект со мозаици на Стакина Чешма

Со археолошки истражувања е утврдено дека архитектонските остатоци од двете страни на колскиот пат на античкиот локалитет во Валандово претставуваат една просторија со мозаични...

Панорама / Музика да, дрога не!

Тирана - Во просек, годишно од албанското државјанство се откажуваат над 700 лица, кои главно живеат и работат во земји како Германија, која не...

Продолжува неизвесноста пред неделните избори

По неуспехот за формирање влада во Бугарија по парламентарните избори пред три месеци, в недела се одржуваат нови избори. ГЕРБ, предводен од долгогодишниот поранешен...