Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25270)

Престојот во Багдад

Кој најмногу се спротивставувал на обидите за зачленување на СФРЈ во тогашната Европска економска заедница? Како политичкиот и партиски врв на тогашната држава ја...

На повидок е должничка криза предизвикана од стагфлација

Долгогодишните ултраслободни фискални и монетарни политики го отворија патот на глобалната економија кон постепен хаос во блиска иднина. Кога ќе се случи економскиот пад,...

Цути понудата за изработка на семинарски, дипломски, магистерски

Објавите на социјалните мрежи со кои се нудат услуги за изработка на сите видови интелектуални и академски трудови, деновиве предизвикаа лавина реакции и вознемирија...

Недостигот од политичка одлука во ЕУ за Западен Балкан отвора други...

Ветото на Софија ги опструира стратегиските цели на Унијата за проширување, но Европа создава алтернативи Дали државите од Западен Балкан денес се сѐ подалеку од...

Со дешифрирање тајна преписка во Германија уапсени над 750 лица

Германските безбедносни служби соопштија дека уапсиле повеќе од 750 лица и заплениле големи количества дрога откако дешифрирале тајна преписка преку специјална апликација наменета за...

Ниските цени на батериите ќе го динамизираат производството на електрични возила

Трендот на опаѓање на цената на литиумските батерии за електричните возила ќе продолжи и во наредните години, поради подобрувањето на технологијата на самите компоненти...

Спортски вести

ФУДБАЛ Бонучи и Кјелини вторпат ќе играат во меч за титулата на ЕП Тандемот центархалфови на фудбалската репрезентација на Италија, Леонардо Бонучи (34) и Џорџо Кјелини...

Алкалоид – нов клуб на македонското ракометно небо

Наша цел е талентите што ќе покажат желба и потенцијал правилно да ги насочиме и моделираме според дефинираниот систем на функционирање, правилна работа и...

Големо дерби за титулата, Аргентина со Меси против Бразил со Нејмар

Финалето е в недела (од два часот наутро), на стадионот „Маракана“ во Рио де Жанеиро, а на мечот за бронзениот медал еден ден претходно...

Мила им е Унијата, но помила им е правдината

Некои од членките во Европската Унија, разбирајќи го неразумно наметнатиот ултиматум од Бугарија, како една од рамноправните членки на Унијата, ја сфатија и „играта“...