Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25270)

Играта ГТА 6 ќе се појави дури во 2025 година

Техно Според најновите информации, гејмерите на играта ГТА 6 (Гранд тефт ауто) ќе мора да чекаат до 2025 година. Познатиот јутјубер Том Хендерсон претходно го...

Костимот за капење бикини го слави 75-от роденден

Еден париски инженер во 1946 година го претставил „скандалозниот“ костим за капење за дами - бикини, кој на плажа или на базен повеќе откривал...

Два-три дена по трката, сѐ е повторно само поезија

Игор Талевски за 21 ден ја заврши ултравелосипедската трка „Трансамерика“ Игор Талевски за 21 ден ја заврши ултравелосипедската трка низ САД, „Транс Ам“ по маршрутата...

Само ако пееш на мајчиниот јазик, ќе бидеш свој и автентичен

Нашата долговечност можеби се должи на нашиот универзален стил на музика, еден вид музичко патување низ вековите, од модерни дисонантни гитари до црковни старословенски...

Пилот тинејџер на прагот да собори соло-рекорд во летање низ светот

Тревис Лудлоу од Бакингемшир, Англија, замина од Туг, Холандија, на 29 мај, упатувајќи се на исток низ Европа, преку Полска, пред да прелета низ...

Се снима новиот филм на Манчевски

Во хотелот „Лимак“, во Скопје, почна да се снима „Кајмак“, седмиот филм на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Филмот ќе се снима пет недели...

Реобјавен култниот роман „Пустина“ на Ѓорѓи Абаџиев

Романот „Пустина“, кој првично бил публикуван во 1961 година, неодамна беше реобјавен, во рамките на едицијата „Македонски книжевни класици“, чија цел е реобјавување на...

Со бескаматни кредити ќе им се помага на најпогодените сектори...

Новата бескаматна кредитна линија „Ковид 4“, за која компаниите ќе може да аплицираат од 15 јули, ја промовираа вчера заменик-претседателот на Владата на Република...

Има ли надеж со реструктурирање да се спасат компаниите и работните...

Инволвираните сметаат дека корона-кризата ги забрзува промените во индустријата, кои се вообичаени со развојот на земјите, додека, пак, експертите советуваат дека промени и кај...

Вистинскиот совет за обнова од пандемијата

Сè додека нема драстично зголемување на инфлацијата, би било добро централните банки да ја задржат нивната експанзивна монетарна политика, но со цел да поддржат...