Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25227)

Како да знаете дека вашето куче е дехидрирано?

Кога температурите се екстремно високи, вашето куче е изложено на ризик од дехидрираност и прегревање. Без разлика дали имате куче или планирате да земете,...

Најголемиот цвет е колку еден чадор

Најголемиот цвет на светот може да порасне во големина на отворен чадор. Според податоците на Конгресната библиотека, растението со најголем цвет во светот се...

И шумите може да станат извор на јаглерод диоксид!?

Општо е познато дека дрвјата и растенијата се наш сојузник во борбата против климатските промени, бидејќи за време на фотосинтезата врзуваат јаглерод диоксид од...

Погледот насочен кон самоодржливост и живот во склад со природата

Промената не е лесна и слободата има цена. Патот и предизвиците создаваат плускавци и отпор, тоа, пак, прави да се чувствувате живо и да...

Недела на италијански филмови во Кинотеката

Во Кинотеката на Македонија, од денеска до 23 мај, ќе се одржува XXI издание на „Неделата на италијанскиот филм“, ревија на италијански филмови, која...

Словенечката писателка Весна Лемаиќ во Скопје

Издавачката куќа „Готен“, во рамките на проектот „Читајќи го Балканот“, организира претставување на словенечката писателка Весна Лемаиќ. Весна Лемаиќ во текот на мај е...

Тој беше и поет, па го прикажав како интелектуалец

Не му ги истакнав мускулите, одев малку во идеализација, што е добро кај спомениците, вели авторката на споменикот на Мате Парлов во Пула Во Пула...

Панорама / Фоторобот за идеален претседател

Загреб - Во Хрватска вчера се одржаа локални избори во општините, градовите и жупаниите. Право на глас имаат 3,66 милиони гласачи, а исходот со...

Српските ергени бараат жени од Албанија

Последните години српските ергени сѝ почесто се женат за Албанки, кои ги наоѓаат преку агенциите за посредување во земјите од регионот. Бизнисот со посредување...

Епидемиолозите предупредуваат на раното отворање на Балканот

По отворањето за туристите, во земјите од регионот се најавува и организирање забавни манифестации, но епидемиолозите се претпазливи и посочуваат дека бројот на новозаболени...