Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25211)

Нега и убавина

Алое вера - чудотворна билка за вашата кожа и коса Алое вера е растение од кое вашата коса и кожа можат да имаат повеќе бенефиции....

Русија се повлекува од Меѓународната вселенска станица

Русија е подготвена да почне да прави своја вселенска станица, за да ја лансира во орбитата до 2030 година, доколку претседателот Владимир Путин даде...

Холивуд размислува за иднината на киносалите

Додека Холивуд се подготвува да го прослави доделувањето на „оскарите“ в недела, киносалите се обидуваат да ја намамат публиката, која повеќе од една година...

Обновата на Богородичната црква почнува во 2022 година

По огромниот пожар што пред две години ја зафати Богородичната црква во Париз и го потресе целиот свет, работите на обновата може да почнат...

„Одиме на Европско“ е за генерацијата што го оствари нашиот сон...

Саше Љолес и Петар Младеновски, автори на фудбалската химна на ФФМ за ЕП 2021 „Одиме на Европско“ е химната со која ќе ги бодриме македонските...

Објавена монографија за живописот од 19 век во Струга и...

Монографијата „Живописот од XIX век во Струга и Струшко“, која во својата едиција „Културно наследство“ неодамна ја издаде „Каламус“, се заснова на научните резултати...

ИН МЕМОРИАМ: Богомил Ѓузел (1939-2021)

Замина поетот, прозаист, драмски автор, преведувач и академик Богомил Ѓузел. Друштвото на писателите на Македонија на својата фејсбук-страница по повод смртта ја помести и...

Мурал во чест на Карел Апел подарок за Скопје

Скопје доби уште еден мурал, мурал подарок во чест на големиот холандски уметник Карел Апел, насликан на домот на културата „Кочо Рацин“, чиј автор...

Изложбата „Цртеж – експериментален цртеж“ е отворена во „Арт хаб“

Традиционалната изложба со наслов „Цртеж - експериментален цртеж“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ) е отворена во уметничкиот центар „Арт хаб“. Добитничка...

Дело на Елпида Хаџи-Василева откупено од музеј во Австралија

Скулптурата „Карапејс оф бјути 2“ се наоѓа во постојаната поставка на музејот „Позеум“ од Ричмонд Македонската уметница Елпида Хаџи-Василева, која живее и работи во Велика...