Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25201)

За достоинството и гордоста

УТРЕ ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ АНАЛИЗА НА АКАДЕМИК ЉУПЧО КОЦАРЕВ Претседателот на МАНУ во својата анализа посочува дека сервилноста кај македонските политичари, нивната желба за владеење,...

Домување

Уредување на домот во стилот јапанди Сите љубители на минимализмот ќе го обожаваат овој стил. Според дизајнерите на ентериери, стилот јапанди ќе биде многу популарен...

Панорама / Гласини за мирно раздружување!

Белград - Трговските центри во Србија од вчера можат повторно да работат од 6 до 22 часот, освен угостителските објекти во нив, на кои...

Во мозокот на мајмун биле вградени чипови за да може да...

Објавено беше видео на кое се гледа мајмун со вградени импланти во мозокот, благодарение на кои тој игра едноставна видеоигра. Станува збор за почетен...

Лични податоци на повеќе од 500 милиони корисници на Линкдин се...

„Линкдин“, платформата за барање работа, потврди дека повеќе од 500 милиони корисници биле оштетени при кражба на лични податоци од нивните профили. Кражбата првично е...

Сахара и Антарктикот имаат многу сличности

Пустинските области се шират низ нашата планета и, за разлика од популарното верување, не се условени од топлата клима. Заедничко за сите пусти области...

Има 100 години и сѐ уште скија

Спортот го прави животот сладок. Ве одржува во добра форма, се чувствувате добро со вашето тело и вашиот дух и уживате во животот, па...

Борисов ќе предложи влада без обезбедено мнозинство

Владејачката бугарска партија ГЕРБ ќе предложи влада и покрај малите шанси таа да биде поддржана, објави во понеделникот вицепремиерот Томислав Дончев на брифинг во...

Кој (ќе) понуди повеќе за Западен Балкан?

Во новите геополитички односи меѓу Западот и Истокот се води „тивка“ војна за превласт на Балканот. Додека Русија и Кина за време на пандемијата...

Бизнисот чека „вакцина“ за да преживее

Блокирањето закони од областа на економијата, кои живот значат за многу компании и работни места, заради некоја партиска агенда не само што е неодговорно...