Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25157)

Четири порази во низа дома на Ливерпул, како пред 98 години

Евертон славеше во градското дерби над Ливерпул на „Енфилд“ (2-0), првпат по 1999 година, а во оваа домашна серија на актуелниот првак се и...

Нега на усните во зима и под маска

Нега и убавина Останете добро хидрирани: внесувајте најмалку два литри вода на дневна основа. Поради носењето маска и надворешната зимска температура, од усните се вади...

Стан во Хонгконг продаден по 156.000 евра за квадратен метар

Петтособен стан сместен во елитна област Хонгконг, на ридот Мид-Левелс, е купен за 459,4 милиони хонгконшки долари. Иако Хонгконг минува низ најтешката рецесија во...

Ед Ширан подготвува нов албум

Ед Ширан, еден од најпопуларните пејачи во светот, во средата го прослави својот 30-ти роденден и ја искористи објавата на Инстаграм за да ги...

Загадениот воздух предизвикува поголема смртност од очекуваното

Нова студија Новата студија во која се тврди дека загадувањето на воздухот предизвикано од согорување фосилни горива како јаглен и нафта во 2018 година на...

Зошто воопшто се снимаат римејкови на филмовите?

Според критичарите, гледајќи наназад неколку години или децении, повеќето нови верзии на класиците, без сомнение, се лоши и неуспешни, со гигантски загуби Неодамна експлодира веста...

Водич за преживување за родители на деца со аутизам

Книгата „Јас и аутизмот“ на Аниса Ејуп Беќировиќ-Трпчевска, чиј поднаслов е „Водич за преживување за родители на деца со аутизам и посебни потреби“, ја...

„Фантазија“ – рецитал на бугарскиот пијанист Евгениј Генчев

„Фантазија“ е насловен рециталот на бугарскиот пијанист Евгениј Генчев, кој во вторник, на 23 февруари, во 20 часот ќе настапи во Камерната сала на...

Амбициозен проект инспириран од фолклорната музика

Блескави критики за „Македонисимо“ на Симон Трпчески Најстариот американски магазин специјализиран за рецензии „Америкен рекорд гајд“ (основан во 1935 година) на читателите им го препорача...

Панорама / Вакцини и од мафија

Белград - Новиот, 46. српски патријарх, патријархот Порфириј вчера свечено беше устоличен со света архијерејска литургија во Соборниот храм во Белград, која ја служеа...