Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25156)

„Гејм ченџер“ на Бенкси продадена за 23 милиони долари

Делото на анонимниот уметник Бенкси, кое го наслика во чест на британските здравствени работници, беше продадено за 16,7 милиони фунти (23,1 милиони долари), на...

Медицински совет

Зошто одеднаш добивате килограми? Понекогаш немаме објаснување зошто ненадејно се здебелуваме. Лоренс Ческин, директор на „Џонс Хопкинс“, центар за управување со тежината, дава неколку објаснувања....

За првата комерцијална вселенска станица собрани 130 милиони долари

Компанијата „Аксиом спејс“ досега успеала да собере 130 милиони долари за својот проект за прва комерцијална вселенска станица. „Аксиом спејс“ доби договор од НАСА за...

Лизгање во центарот на Амстердам

Замрзнатите амстердамски канали станаа шармантни лизгалишта Студениот бран што ја зафати Европа овие недели истовремено ја буди желбата пролетта да се појави што е можно...

Екоопштините може да го спасат светот

Екоопштината е заснована врз принципите на одржлив развој. Самата идеја првпат се појави во Финска, летото 1980 година, но првата таква општина се појави...

Нетфликс со нова криминалистичка серија

Нетфликс објави трејлер за новата криминалистичка серија базирана на вистински факти. Сместена е во центарот на озлогласениот хотел „Сесил“ во Лос Анџелес, во кој...

Поштенска марка и златна монета со ликот на Блаже Конески

Во чест на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, 2021 година му е посветена на великанот на македонската култура, со што нашата земја и...

Скорсезе: Платформите како Нетфликс jа обезвреднија кинематографијата

Познатиот режисер Мартин Скорсезе смета дека интернет-страниците за емитување филмови и серии ја обезвреднија кинематографијата. Во статија за списанието „Харперс“, посветена на италијанскиот режисер Федерико...

Наскоро документарец за животот на Тина Тарнер

Ејч-би-о ќе ги почести обожавателите на Тина Тарнер со документарен филм за животот на пејачката. Филмот се вика едноставно „Тина“, а ќе понуди интимен...

Што се криело зад печатот на фараонот Тутанкамон?

Стар три милениуми Фотографијата го прикажува познатиот египетски печат на гробницата на кралот Тутанкамон, младиот фараон од 18-та династија. Снимката на печатот во 1922 година...