Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25115)

Нега и убавина

Брокула и аспарагус за нега на кожата Сѐ повеќе сме свесни дека храната што ја јадеме има големо влијание врз нашата кожа, без разлика каква...

Готвачите на кралицата споделија рецепт за совршена чоколадна куќа

Готвачите на британската кралица Елизабета Втора се огласија на социјалните мрежи за да го споделат својот рецепт за совршена куќа од тесто. Во видеото,...

Документарец пародија посветен на 2020 година

Оваа година за сите од нас воопшто не беше она што очекувавме и донесе повеќе тага отколку радост и сега сите едвај чекаме да...

Чоколадо старо 120 години пронајдено кај познат австралиски поет

Кога од Националната библиотека на Австралија неодамна ги нашле личните работи на славниот поет Ендру Бартон Патерсон, познат под псевдонимот Банџо, последното нешто што...

Со помош на ЛСД сакале да го контролираат човечкиот ум

Монструозен проект на ЦИА Естер Шриер имала тешко детство, рано ги изгубила своите родители, па ја одгледале роднини. Но таа била паметна, вредна и упорна...

Изложбата „Сценска тишина“ го враќа театарот каде што припаѓа

Изложбата „Сценска тишина“ на Македонскиот народен театар се поставува онлајн во годината во која театарот ја слави својата 75-годишнина, период доволно долг за испишување...

„Ослободени“ се бори против табуата и цензурата во уметноста

Оваа мултимедијална изложба, преку која ќе се прикаже уметничкиот крик насочен во борбата против табуата и цензурата во уметноста, ќе биде презентирана онлајн в...

Западен ветер во турската дипломатска офанзива

Во контекст на надворешната политика на Турција во светот и во регионот за изградба на некој вид муслиманска унија под турско водство и натаму...

Репроцена на имотот и поголеми даноци

Со измените на Законот за данок на имот стапките на данок за недвижен имот што не се користи и не се издава под закуп...

„Макстил“ донира материјали и апарати за студентите на Факултетот за ликовни...

Компанијата „Макстил“ донира два апарати за обработка и материјал за изработка на скулптури на Факултетот за ликовни уметности (ФЛУ). Донацијата опфаќа аголна брусилка, апарат...