Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25095)

Домување

Бебешки растенија за поубав дом Минијатурните растенија се апсолутен хит на интернет во последните неколку месеци, а покрај тоа што се многу убави, тие се...

Лондонскиот музеј ги раскажува најчудните соништа во пандемијата

Се чини дека соништата станаа многу почудни за време на пандемијата, па Лондонскиот музеј одлучи да ги собере најчудните соништа на граѓаните и да...

СЗО препорачува вежбање 150 минути неделно

Сите возрасни лица би требало да прават физички вежби 150 минути неделно. Луѓето мора да го надоместат со физичка активност она што организмот го...

Колекција од 17 најнеобични автомобили

Заборавете на „Ферари“, „Ролс-Ројс“, „Мекларен“ и слични производители чии модели красат многу светски колекции на автомобили. Искрено, иако тие сигурно заслужуваат внимание, како и...

Ако немате добро сценарио, попусто е убава фотографијата

Кристијан Теодоров, фотограф и кинематографер Кристијан Теодоров од 2008 година ја почнува својата фотографска кариера како фотограф на концерти и фестивали. Официјален фотограф е на...

Теотихуакан – каде што човекот станува бог

Занимливости Теотихуакан е еден од најголемите градови во претколумбиска Америка. Неговото име потекнува од ацтечкиот јазик и може да означува град на боговите, каде што...

Панорама / Казни за приватни забави

Љубљана - Во Словенија во пoследните 24 часа се регистрирани 1.292 нови случаи на коронавирус, а 55 лица починале. Бројот на новоинфицирани е нешто...

Бесплатен автобуски превоз во Приштина

КОСОВО Жителите на косовскиот главен град од вчера во наредниот месец ќе можат бесплатно да го користат превозот со автобусите на градското јавно сообраќајно претпријатие. Приштинскиот...

Европа ја затвора балканската траса на мигранти

Хуманитарните организации и здруженијата за заштита на човековите права предупредуваат на однесувањето на Европската Унија, која со години го игнорира однесувањето на нејзините земји-членки...

Расцепканоста на фармите го секнува производството на млеко

Причина за пад на млекопроизводството во Македонија е доминацијата на мали производители, околу 70 отсто се мали фармери со до пет крави, со мала...