Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25091)

Медицински совет

Најмоќниот природен антибиотик Комбинацијата на состојки позната како „златен мед“, односно куркумата и медот се природен антибиотик што го штити, збогатува и негува целиот имунолошки...

Студенти од Холандија направиле автомобил од отпад

Група од 22 студенти од Холандија успеале да направат целосно функционален електричен автомобил користејќи пластика извадена од океан, рециклирани пластични шишиња и отпад од...

Тeрминот „црн петок“ нема врска со купување

Анализите на некои истражувачи покажуваат дека изразот „црн петок“ нема никаква врска со купување. Во петок, по секој четврти четврток во ноември, милиони луѓе...

Секоја трета улица во Барселона ќе биде пешачка зона

Властите во Барселона одлучија секоја трета улица во центарот на градот да се претвори во парк или пешачка зона за да се намали загадувањето,...

Помалку месо,еколошка козметика и нула отпад

Одржлив или зелен начин на живот е оној што не ѝ штети на нашата планета. Одржливоста е нешто за што сите сме одговорни и...

Акцијата „Топол дом за сите“ прерасна во телевизиски проект „Куќа“

Кристина Арнаудова и нејзиниот тим во хумана мисија Хуманитарната активност на Кристина Арнаудова доби нова димензија. На нејзиниот проект „Среќа“, со кој таа им помогна...

Премиера на новата мрачна хумористична серија „Стјуардеса“

Новата серија „Стјуардеса“, со Кејли Куоко во главната улога, ќе има премиера на 26 ноември на „Ејч-би-о гоу“ кога ќе станат достапни за гледање...

Копола му вдахна нов живот на „Кум 3“

Објавен е трејлерот за филмот „Кум: Смртта на Мајкл Корлеоне“, всушност нов режисерски рез на филмот „Кум 3“ од 1990 година. Режисерот Френсис Форд Копола...

Бред Пит и Лејди Гага заедно во „Булет треин“

Бред Пит го избра својот прв филмски проект по освојувањето на неговиот прв „оскар“ во кариерата за филмот „Си било еднаш во Холивуд“. Странските...

Серијата „Слом“ на Ејч-би-о го отсликува модерното американско општество

Долгоочекуваната серија „Слом“, со Никол Кидман и Хју Грант како гламурозна двојка од Њујорк, моментно се прикажува на Ејч-би-о, а потекнува од креаторот на...