Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25091)

САД и Кина поблиску до ривалство отколку до пријателство

Искуството во дипломатијата никогаш не исчезнува, а доказ за ваквата констатација се многубројните пишувања на медиумите поврзани со видувањата на поранешниот државен секретар на...

Нови 169 садници за подобар амбиентален воздух

ДЕЛЧЕВО Екипи на ЈКП „Брегалница“ ја почнаа акцијата за засадување нови украсни садници, со што се збогатуваат зелените површини, а парковското зеленило ќе добие нов...

Граѓаните го креираат новиот буџет

КАРПОШ Општина Карпош креира онлајн анкетен прашалник, преку кој граѓаните може да се вклучат во креирањето на буџетот за 2021 година. Сите жители на Карпош...

Граѓаните порачаа: Стоп за понизниот однос!

БУРА РЕАКЦИИ ПО ИНТЕРВЈУТО НА ПРЕМИЕРОТ ЗАЕВ ЗА „БГНЕС“ Жестоки реакции предизвика во јавноста интервјуто на премиерот Зоран Заев дадено за бугарската агенција „Бгнес“, во...

Сушата го зеде данокот и во производството на пастрмка

Екстремната суша што со месеци е присутна во земјава негативно се одрази врз многу земјоделски гранки, а сѐ помал доток на вода има и...

Два народа не може да имаат заедничка национална историја

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, коалициски партнер во Владата, во едно медиумско гостување изјави дека во комуникацијата имало размена на документи меѓу Македонија и...

Ако не помагаат опомените и казните, која е формулата за поголема...

Акцијата на МВР трае повеќе месеци, а сепак возачите продолжуваат да покажуваат крајно непочитување на Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата, особено затоа...

Сто и триесет години од првата докторска дисертација за македонскиот јазик

Денешното одбележување на сто и триесетгодишнината од првата докторска дисертација за македонскиот јазик на балто-германскиот лингвист Леонард Готхилф Мазинг доаѓа во време кога македонскиот јазик...

Македонија и Естонија седми пат играат меѓу себе за пласман на...

Ова е четврти циклус квалификации за ЕП во кој се среќаваат Македонија и Естонија, а вкупниот резултат е 3-3 во победи КОШАРКА Македонската кошаркарска репрезентација ќе...

По четири кола шест тима веќе се пласираа во осминафиналето

Европскиот првак Баерн со 15-та победа во низа обезбеди место меѓу најдобрите 16, каде што по четири кола се и Челси, Севилја, Барселона, Јувентус...