Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25035)

Работата на далечина нема да ги испрати канцелариите во историјата

Добра практика е жртвувањето на вечерните часови во служба на работата и мирно сработување на задачите, ама истото тоа исцрпува на долг рок. Важно...

Канонското право на Вартоломеј за апелација е формула за решавање на...

Правото на МПЦ да ја бара таа апелациска постапка произлегува од фактот што повеќе од 70 години нејзините епископи не можат да се договорат...

Mеридијани

Лондон - Поради забрзаното зголемување на бројот на нови случаи на ковид-19, премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, размислува за воведување нов карантин во...

Претставен фондот на ЕУ вреден 672,5 милијарди евра

Фондот на Европската Унија претставува клучна алатка во центарот на таканаречениот проект „Следна генерација на ЕУ“, кој ќе биде финансиран од Брисел со позајмување...

Го губи ли Брисел трпението со Полска и со Унгарија?

Предупредувањата на западните медиуми се дека доколку не се преземат соодветни акции од ЕУ во релациите на Полска и на Унгарија со Брисел, во...

Сертификати и подароци од Смилевски за наставниците

БУТЕЛ Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски, им додели сертификати и пригодни подароци на наставниците што дадоа особен придонес во реализацијата на учењето од далечина....

Манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“ го слави својот патрон

КИЧЕВО Манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста Кичевска“ го слави својот патрон Рождество на мајката божја или кај народот попознат како Мала Богородица. Во манастирот е организирана програма...

Традиционална музика и изложба на икони од Бигорски

БОГОРОДИЦА Домот на културата „Македонија“ - Гевгелија во својата Програма на културни настани за 2020 година синоќа запиша уште една манифестација со прекрасен повод -...

Климатизерите го прегреаја системот за аплицирање за инвертери

По неколку месеци одложувања, пролонгирања и барање критериуми по кои ќе бидат распоредувани парите за субвенционирање инверетери, во петокот битолчани почнаа да аплицираат. Поради...

Барањата на Бугарија не треба да бидат дел од преговарачката рамка...

Меѓународната заедница е подготвена и дава сигнали да ги прифати сите аргументи што држат, а тоа значи македонските. Засега, многу педантна и разумна изјава...