Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25035)

Домување

Уреден дом значи и средени мисли Ако во домот ви владее вечен хаос и не знаете како да го организирате и да го направите вашиот...

Дали е време за чипирање на луѓето?

Теоретичарите на заговор, се чини, беа во право. Чипирањето започна. Меѓутоа, иако многумина тврдеа дека луѓето ќе бидат чипирани од страна на сопственикот на...

Круната на Ноториус Биг од 6 долари стигна до 600.000 долари

Пластична круна што чинела само 6 долари, носена од Ноториус Биг, е продадена за 594.750 долари на првата хипхоп-аукција на „Сотби“. Круната ја користеше...

Петар, Гиш и Харе од „Банкрот блуз-бенд“ заедно по 20 години

„Блуз и соул фестивал 2020“ По цели 20 години, култната македонска група „Банкрот блуз-бенд“ повторно ќе застане на концертен подиум. Средбата за паметење ќе се...

Панорама / Ранета партизанска ѕвезда

Приштина - Амбасадорот Ричард Гренел, специјален пратеник на претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, за косовско-српскиот дијалог, од вчера е во Косово, а...

Ципрас бара јавно гласање за законите со Македонија

Грчкиот парламент треба да ратификува три договори што произлегуваат од Преспанскиот договор, а кои се однесуваат на соработка со Македонија. Тоа се меморандум за...

Државните буџети под притисок од корона-кризата

Финансиските потреби на државите од Западен Балкан се зголемија и поради зголемените расходи за заштита од епидемијата, но и за покривање на програмите за...

ССК со 25 предлог-мерки за економски спас

Се очекува Владата да ги усвои и имплементира во соодветна временска рамка економските мерки, што, според објаснувањето од Сојузот на стопански комори, се базирани...

На градежништвото да му се овозможи што побрзо да се врати...

Продолжувањето на инвестициите во линиската инфраструктура (патишта и железници, но и во енергетиката), во пакет со наоѓање решенија за побрз интензитет, но и квалитет...

Моделот за реинклузивност се раѓа во Македонија?

Речиси секоја недела излегуваат нови извештаи за страдањата на приближно 13.500 приведени странски борци на ИСИС и членови на нивните семејства, вклучувајќи илјадници жени...