Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25004)

Здрава храна

Вкусен кашест сок од банана и од какао Доколку барате каков било изговор да се засладите со чоколада, можеби би требало да пробате здрава комбинација...

Медитација за намалување на стресот

Истражување спроведено во Италија потврдило дека медитацијата добро влијае на депресијата, анксиозноста и на мозокот воопшто. Научниците откриле дека овие придобивки се појавуваат како...

Само 30-минутен тренинг со тегови го регенерира организмот

Вежбањето дома може да биде многу ефикасно доколку тоа отсекогаш било ваш избор, но може да има и многу предизвици, а еден од нив...

Заштитна маска со дијаманти со почетна цена од 1,5 милион долари

Израелската компанија за накит соопшти дека работи на најскапата маска за заштита од коронавирусот во светот, златна маска покриена со дијаманти, со почетна цена...

Седум придобивки од потењето

Во лето високите температури предизвикуваат да се потиме повеќе. Во човечкото тело има од два до четири милиони потни жлезди, кои се поделени во...

Занимливости

„Болното дете“ „Болното дете“ е име на поголема група уметнички дела што се состои од шест слики и голем број литографии изработени од норвешкиот уметник...

Панорама / Доста со корупцијата

Атина - Бројот на жртви од поплавите на грчкиот остров Евија се зголеми на седум лица, откако беа извлечени безживотни тела на уште две...

Помалите ученици на настава во училиштата

Србија Кризниот штаб на Србија донесе конечна одлука за начинот на одвивање на наставата, а главната новина е што учениците од прво до четврто одделение...

Туристите заминуваат од грчките острови

Зголемениот ризик од коронавирусот е причина што туристите ги напуштаат грчките острови, а островот Парос е ставен во карантин Грција Епидемијата на кронавирусот во Грција покажува...

Бизнис – инфо

Француските и италијанските винари го намалуваат производството Водечките италијански и француски винари сакаат да го намалат производството на врвни вина откако пандемијата на коронавирусот ги...