Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24887)

Како да престанеме несвесно да го допираме лицето?

Медицински совети Во едно истражување од 2008 година, 10 испитаници се набљудувани додека престојуваат во својата канцеларија, во текот на три часа. Истражувањето открило дека...

На вирусот не се имуни ни богатите и славните

Коронавирусот не избира богати или сиромашни, жени или мажи, белци или црнци. Сите луѓе на планетата се потенцијални носители и сечиј живот е изложен...

Природата продолжува со животот

Додека светот сè уште се бори со коронавирусот, пандемијата донесе и некои неочекувани појави. Во Венеција, која е затворена за посетители, како и остатокот...

Научници од Австралија откриле како се бори имунолошкиот систем со...

Австралиски научници велат дека идентификувале како се бори човечкиот имунолошки систем со коронавирусот, пренесе „Би-би-си“. Нивното истражување, објавено во списанието „Нејчр медисин“, покажува дека...

Секоја сабота онлајн-концерт на „Танец“

Ансамблот „Танец“ секоја сабота, почнувајќи од оваа, на својот јутјуб-канал ќе овозможува ексклузивно следење на сите свои концерти од минатогодишната јубилејна сезона, која се...

Изложба во „Лувр“: Христијанската уметност „премина“ во ислам

Бугарската изложба во „Лувр“, сместена во Oдделението за исламска уметност, што предизвика негативна реакција на бугарските стручњаци од областа на историјата и уметноста, e...

Приказна за болеста на општеството

Познатиот режисер Горан Марковиќ за култниот филм „Вариола вера“ Поминаа речиси 50 години (1972) од епидемијата на големи сипаници (вариола вера) во Југославија. Беше тоа...

Вирусот ја „зарази“ владејачката коалиција во Приштина

Косово Демократскиот сојуз на Косово, коалициски партнер во владата на Албин Курти, иницира постапка за гласање недоверба на Владата формирана пред месец и половина, соопшти...

Ќе има ли европска финансиска солидарност за балканските економии!

Директните економски последици од коронавирусот се чувствуваат во земјите од Западен Балкан, кои не располагаат со механизми за справување за кризата како во развиените...

Бизнис – инфо

Американската економија веќе е во рецесија Станува сè појасно дека коронавирусот ќе ја прекине најдолгата економска експанзија во САД, бидејќи во напорите да се спречи...