Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24724)

Николов: Во Израел одиме да победиме

Израелците се во мала предност со тоа што играат на свој терен, ги респектираме, но и веруваме во своите можности, изјави селекторот Игор Ангеловски, пред...

Писонеро: Пекинг е непозната екипа за нас, но целта е секогаш...

Прв противник на Вардар во новата сезона вечерва е дебитантот во Регионалната лига Ракометарите на европскиот првак Вардар своето учество во новата, деветта сезона во...

Не сме веќе деца мали, отсега сме ученици!

Драги деца, со својот џагор и смеа повторно ги наполнивте училиштата, желни да научите нови знаења и вештини, но пред сѐ како да станете...

За Филипа фурнаџијата од селото Фурка

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...

Секогаш им ги отворам вратите на младите

Додека работев во театар им ја отворав вратата на младите таленти и многумина од нив сега се познати глумци и режисери. Патот на уметникот...

Се снима телевизиска серија за деца „Зоки Поки“

Во скопската населба Карпош во тек е снимањето на детската телевизиска серија „Зоки Поки“, по мотивите на истоимената книга на македонска писателка Оливера Николова. Првата...

Шарен свет

Во едната рака Зоки стега два денари, а со другата ја држи Лидија. - Што сакаш да ти купам, Лиде. Имам многу пари - вели...

Суперлига

Европската фудбалска унија во минатите триесетина години ги амортизира обидите за поделба во европскиот клупски фудбал, па веројатно по сличниот модел сега е многу...

Учењето ни ги отвора портите на знаењето!

проф. д-р Кирил Темков Покрај важните нешта, секогаш има нешто што е поважно и нешто што е најважно. Станува збор за оние нешта што имаат...

Вратете го едноумието, ни треба барем еден ум!

Наместо еден државен тоталитаризам, ние сме на пат да создадеме повеќе коегзистентни партиски тоталитаризми, кои се типичен пример за соживот во зоологијата: се напаѓаат...