Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24724)

Хрватски изведувачи со перформанси во Скопје

Перформанси на Соња Преград, кореографка и изведувачка, и Марко Гутиќ Мижимаков, визуелен уметник и изведувач, од Хрватска, ќе бидат изведени во Отвореното графичко студио...

Објавени две нови драми од Томислав Османли

Книгоиздателството „ВиГ Зеница“ од Скопје ја објави книгата „Нови драми“ од македонскиот прозаист и драмски автор Томислав Османли. Книгата содржи две пиеси, едната со...

Фестивал на македонската уметност, култура и храна во Ајндховен

„Изрази ја својата надеж“ е патувачка изложба со театарски перформанс, која започна како комуникациски проект фокусиран на глобалната свест, под мотото „Осумдесет прашања околу...

Бензините поскапеа половина денар

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се покачени за половина денар, така што цената на „еуросупер БС-95“ изнесува 67 денари за литар,...

За Владата шанса, за економските експерти опасност

Некои познавачи на економските состојби во земјава предупредуваат дека ниту Македонија не може да остане настрана од светските текови и дека прашање е кога...

Димитров – Церар: Европскиот наратив е перспектива за малите држави

Европскиот наратив за малите земји е перспектива, а владеењето на правото и почитувањето на правниот поредок е заштита во процесот на забрзана интеграција, констатирале...

Могерини: Имаме јасен интерес да го воведеме цел Балкан во ЕУ

Европската Унија да го задржи силното присуство на Западен Балкан за остварување на јасниот интерес - воведување на цел Балкан во ЕУ, повика вчера...

МОН: Значително зголемен процентот на вакцинирани деца

Во Министерството за образование и наука (МОН) засега немаат податоци дали има незапишани ученици поради непримена МРП-вакцина и очекуваат дека преку Државниот просветен инспекторат...

За едни учебната година започна, за други не

Најреволтирани беа родителите на првачињата, кои коментираа дека не е во ред што со штрајкот им се скратува радоста на првачињата на првиот училиштен...

Американските поморски маневри провокација за Кина?

Маневрите на воените морнарици на САД и десет земји од Југоисточна Азија што почнаа вчера, за експертите се уште еден показател за зголемувањето на...