Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24724)

Ураганот Доријан голема закана за источниот брег на САД

Доријан бавно се движи во западна насока и може да погоди области на источниот брег на САД. Поради тоа, американските сојузни држави Флорида, Џорџија,...

Заштитна метална ограда пред новото училиште „Киро Глигоров“

Со метална заштитна ограда и обележан пешачки премин, на кој е напишано „школо“, пред новото училиште „Киро Глигоров“, градот одговори на реакциите на родителите...

Исушени тревници од суша или од негрижа

На социјалните мрежи граѓани коментираат дека има многу исушени тревници како во Градскиот парк така и во парковите во населбите. Од градот и од...

Поделба на Косово и на Србија под руско влијание

Косовското прашање да биде решено на начин на кој Русија би добила можност за влијание врз српската политика. САД не се премногу загрижени за...

Овој автомобил со две тркала требаше да биде „иднината“ на транспортот

„Гиро-икс“ е прототип автомобил од 1967 година. Тој под неговата хауба има вградено жироскоп, кој се користи за да се балансира возилото со две тркала „Гиро-икс“,...

Kонкурс за краток расказ

„Нова Македонија“ распишува конкурс за краток расказ. Пропозиции: - расказите да не бидат подолги од 100 реда   (три страници со новинарски проред или најмногу до 7.000...

Ветингот како пинг-понг со државните службеници

Ветингот треба да се спроведува и преку таканаречени истраги, а и преку процени на компетенциите, вештините, личноста, имотот, работата, евентуалната поврзаност со криминални структури,...

Арсенал – Тотенхем „највалкано“ дерби во Англија

Со осумте картони покажани во ремито 2-2, во неделата, на досегашните 55 дерби-дуели биле покажани 240 картони На севернолондонското фудбалско дерби Арсенал - Тотенхем (2-2)...

Ѓоковиќ се повлече, следна цел е рекордот на Сампрас

Првиот светски тениски рекет, Србинот Новак Ѓоковиќ (32) изјави дека „животот продолжува“ откако поради повредата на левото рамо прерано го заврши настапот на гранслем-турнирот...