Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24685)

Волшебните предели на Тоскана

Во италијанскиот регион Тоскана се наоѓа официјално најубавиот град на светот, наречен и музеј под ведро небо. Се разбира тоа е Фиренца. Од Етрурците...

Трилион садници во борбата против климатските промени

Тропските предели изгубиле 12 милиони хектари шумски делови во 2018 година, претежно поради пожари и уништување на шумите за да се направат земјоделски површини....

Павловденско славење со филмски проекции, театар, концерти

Со шестдневна програма, која вклучуваше филмски проекции на отворено, отворен театар на Виничкото кале, изложба, поетска вечер и духовни чествувања, Виница го славеше Павловден...

Пленковиќ се спасува преку реконструкција

Рејтингот на СДП, главната опозициска партија во Хрватска, првпат откако се спроведува истражувањето „КроЕлекто“, е повисок од рејтингот на владејачката ХДЗ. Доколку идната недела...

Макрон издејствува продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина

Продолжувањето на дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој беше обновен во Берлин, ќе се случи во септември во Париз, изјави Александар Вучиќ, претседателот на...

Србија сака да ја присвои југословенската амбасада во Москва

Србија сака да го преземе објектот на поранешната амбасада на Југославија во Москва, чија вредност се проценува на 16 милиони долари, но на тоа...

ЕБОР продолжува со поддршката на македонската економија

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со новоименуваниот директор на канцеларијата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје, Анди...

Потребни се реформи и кај работниците и кај работодавците

Работниците кои си одат од државата за да работат во друга земја таму се попродуктивни отколку во Македонија, а вештините кои ги поседуваат се...

Битолчани ги бркаат инкасаторите на ЈКП „Водовод“

Контролата покажа дека некои водомери не се прочитани со години и не ја прикажуваат реалната состојба за потрошената вода, изјави директорот на ЈКП „Водовод“...

Зависниците ќе примаат терапии во неколку поликлиники низ Скопје

Од Министерството за здравство велат дека во однос на дислокацијата на Центарот од Кисела Вода, во моментот се разгледуваат пет локации за дисперзија на...