Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24654)

Рама најави нови рестрикции поради епидемијата

АЛБАНИЈА Тој ги повика Албанците да ги почитуваат правилата на социјално растојание и да носат маски и ракавици, пренесе „360 степени“. - Се зголемува и бројката...

Безбедните алпинистички локалитети – атрактивни туристички дестинации

Во рамките на предвидените активности ќе се изврши замена на дотраените клинови во карпите, чистење на насоките од вегетација и отстранување на ронливите делови,...

Убаво е кога играте моќен женски лик

Ексклузивно за „Нова Македонија“ - интервју со Софи Тарнер од „Мрачниот феникс“ Софи Тарнер е најпозната по улогата на Санса Старк во телевизиската сензација „Игра...

Објавен наградуваниот руски роман „Обител“

Издавачката куќа „Македоника литера“ го објави романот „Обител“ на рускиот писател Захар Прилепин, во превод од руски јазик на Ленче Тосева. Романот е награден...

Во конкуренција за „Пегаз “ – 77 ракописи

Конкурсот за новата книжевна награда за најдобар необјавен роман на годината - „Пегаз“, распишан од издавачката куќа „Арс ламина“ и од фондацијата за унапредување...

Исклучителен настап на Наташа Диденко во Созопол

Македонската виолинистка Наташа Диденко, како претставничка на земјава во музичкиот дел, настапи на меѓународниот франкофонски фестивал „Солеј“ во Созопол, Бугарија. Таа имаше соло-концерт во...

Изложбата „Магла“ на Ави Лубин од Израел

Изложбата „Магла“, кураторски проект на Ави Лубин, куратор од Израел, ќе биде отворена утревечер, во 20 часот, во националната галерија „Мала станица“. Во проектот...

Етнолозите сѐ уште снимаат и филмови

Владимир Боцев и Елизабета Конеска, чии дела се содржани во ДВД-изданието „Етнолошки документарни филмови од Музејот на Македонија 1997 - 2015“, говорат за своите...

Селски стражи за заштита од насилството на мигрантите

Босна и Херцеговина Населението во околината на Велика Кладуша не живее нормален живот, откако е отворен привремениот мигрантски центар во нивната близина Безбедносната состојба во делови...

Претседателот Мета ги одложи локалните избори

Албанија Албанскиот претседател Илир Мета го одложи одржувањето на локалните избори закажани за 30 јуни. Мета кажа дека политичката ситуација во Албанија нема да дозволи...