Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24589)

Започнува трката за 27-та титула ракометен првак

Со дуелите меѓу Металург - Пелистер, Еурофарм - Вардар и Пролет - Бутел ќе почне годинешната плејоф-трка за титулата ракометен првак на Македонија. Улогата на...

Дураку со бронза на 100 метри на Специјалната олимпијада

Атлетичарката Сара Дураку освои бронзен медал за Македонија во трката на 100 метри на Летните олимписки игри, на Специјалната олимпијада во Абу Даби 2019...

Спортот – љубов и професија

Петар Алексовски-Пепо и неговата сопруга Магдалена Алексовска-Нина имаат летопис за гордост и почит Перо Миленкоски Луѓе безрезервно посветени на спортот. Каква е таа магија што како...

Многу фаворити изненадени на стартот на ЕП

Велемајсторите Мамедов, Ељанов, Салгадо, Жигалко, Георгиев, Димитров, Бељавски ги загубија своите дуели, додека половина поен освоија дури 44 шахисти што имаат многу поголем рејтинг...

За 60-от роденден, европско првенство со 12 домаќини

ЕП 2020 ќе се игра во Англија, Германија, Шпанија, Италија, Романија, Азербејџан, Холандија, Данска, Русија, Унгарија, Шкотска и во Р. Ирска. Ниту една од...

Навидум слични, а дијаметрално различни ликовни светови

Тони и Емил Шулајковски, ликовни уметници Емил во своите слики негува типичен експресионистички израз со доминантна лирска апстракција, дополнета со повеќеслојна текстура и изразит контраст,...

Арата Исозаки – добитник на најважната архитектонска награда

Големиот јапонски архитект Арата Исозаки, кој на пошироката публика ѝ е најпознат по Музејот на современа уметност во Лос Анџелес и по концертната сала...

Промоција на публикација за културното наследство

Промоција на публикацијата „Културното наследство во дебарско-реканскиот регион“, во организација на Управата за заштита на културното наследство, ќе се одржи денеска напладне, во Музејот...

Слики од моите белградски години (14)

Отсекогаш сум користел бележници, роковници, тефтери за да го запишам она што во минување ми паѓа на памет. Две-три реченици или цели страници напишани...

Затворени отворања

Во нашата средина, каде што и онака публиката е дефицитарна, каде што таа и онака се анимира на мускули, а на премиерите, фестивалите и...