Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24589)

Претседателот Иванов ги одликува македонистите Волф Ошлис, Виктор Фридман и Кристина...

Претседателот Ѓорге Иванов вчера ги одликува со медал за заслуги за Македонија истакнатите научни работници, лингвисти и македонисти, Волф Ошлис, Виктор Фридман и Кристина...

Алипашината џамија стигна и до премиерот Заев

Управата за заштита на културното наследство вчера ја стопирала изградбата на 32-метарското минаре на Алипашината џамија во Охрид. Од здружението на граѓани „Совест“ од...

Кога четвртокот би станал петок

Четиридневна работна недела, за која сѐ почесто се зборува низ Европа и светот, според работодавците во земјава, е идејата што би можела да се...

Пријателот на мојот непријател е мој непријател

САД во својата нова национална одбранбена стратегија ги означија токму Кина и Русија како најголема закана за безбедноста, дури поголема и од тероризмот. Стратегијата...

Речиси сите пожари не се случајност

Очигледно чистиот воздух не е приоритет за поединци, но и организирани групи, кои смислено ги опожаруваат шумите и ливадите за да дојдат до евтино...

Во почетокот од годинава запалени 40 контејнери во Скопје

Според податоците добиени од ЈП „Комунална хигиена“ - Скопје, во месеците јануари и февруари 2019 година, од страна на непознати лица се опожарени 40...

Доаѓаат верници од целиот регион

Посетата на папата има две димензии, од кои едната е државничка, а втората пасторална, со што папата ја покажува својата грижа и за најмалите...

Дваесет и пет суперздрави продукти

Консумирањето здрава храна воопшто не треба да биде здодевно. Постојат многу здрави продукти што се и вкусни, а кои можете да ги комбинирате во...

Условите на Брисел растегливи како хармоника

Иако се сметаше дека спорот со Грција досега беше и најголема пречка на нашиот пат кон ЕУ, се покажа дека и не било така....