Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24589)

„Само еден“ нова песна на „Водолија“

Групата „Водолија“ деновиве го сними видеозаписот за новата песна, насловена „Само еден“. Музиката, текстот и аранжманот се на лидерот на групата Ристо Апостолов, кој...

Аудиција за нови членови на хорот „Златно славејче“

Во просториите на Советот за грижи и воспитување на деца на градот Скопје, кој се наоѓа на улица Илинденска број 55, на 10, 11...

Андријана Јаневска се пробива на хрватскиот пазар

Соработката почнала по иницијатива на продуцентот М.М. Вили од Виена, кој е автор на музиката и на текстот, додека аранжманот го направи Јосип Шукер...

„Плати со поезија“ на осум локации во Скопје

Годинашната акција „Плати со поезија“ на брендот на кафето „Јулиус Мајнл“ в четврток, по повод Светскиот ден на поезијата, 21 март, ќе се одржува...

Изложбата „Портали“ за Европскиот ден на уметничката креативност

Изложбата насловена „Портали“ со која градот Скопје ќе го одбележи Европскиот ден на уметничката креативност, како дел од проектот „Кре арт“ (Мрежа на градови...

ОБСЕ: Откажувањето од пратеничките мандати e без преседан

Амбасадорот на ОБСЕ во Тирана, Бернд Бошард, го оцени како чин без преседан и лош пример за регионот откажувањето на албанската опозиција од пратеничките...

Три сценарија за пресудата на Караџиќ

Во Босна и Херцеговина со голем интерес се очекува одлуката на Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови, кој денеска ќе ја...

За ЕУ Вучиќ е поголем гарант за решавање на косовското прашање

Политичарите што ја водеа Србија пред Вучиќ покажаа што можат и затоа беа принудени да заминат, нов или трет тим, не е на повидок,...

И граѓанската неодговорност го загадува воздухот

Помислата дека доаѓа пролетта, дека деновите се подолги и посончеви воопшто не ја менува реалната состојба, а таа е дека пали и гради кој...

Енергетски ефикасните домови не се секогаш и еколошки

Лоша изведба, неквалитетни, а често и токсични материјали вградени во живеалиштата, со претензија тие да се наречат енергетски ефикасни домови, често резултираат со голем...