Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24588)

Нематеријалното наследство е во алармантна состојба

Велика Стојкова Серафимовска, етномузиколог Заштитата на нематеријалното наследство веќе со години во светот добива сѐ поголемо значење, а во земјава со актуелната примена на Преспанскиот...

Работилница за современ танц на ФМУ

На Факултетот за музичка уметност до 21 март ќе гостува Урша Рупник, кореографка од Словенија, која ќе одржи работилница за студентите од студиската програма...

Промоција на „Сирота мала богата драма“ во Сараево

Промоција на електронската книга, збирка на кратки драми „Сирота мала богата драма“ ќе се одржи денеска на меѓународниот фестивал „Сараевска зима“. Како промотор на книгата,...

Фестивалот „Браќа Манаки“ награден од ИМАГО

Меѓународната асоцијација на кинематографи ИМАГО, во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ свечено му...

Опозицијата не се откажува од смена на Рама

По завчерашните големи антивладини протести, вчера состојбата во Албанија е мирна. По апсењата на дел од учесниците на протестот, лидерот на албанската опозициска демократска...

Освојување на РТС или преземање на лидерството во опозицијата!

Со завчерашниот обид на дел од опозицијата, предводена од лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, за преземање на РТС, се случува пресврт во одвивањето на...

Со нов правилник ќе се цеди водата од месото

Нови декларации за месото ќе бидат изработени во согласност со новиот правилник, кој ќе стапи во сила од први мај годинава, а чие почитување...

Русија ги прифати извозните сертификати со новото име

Камионите со стока влегуваат во Руската Федерација со декларација на која стои ПЈРМ и сертификат на кој го пишува новото име - Република Северна...

Родителите го губат авторитетот

ЈАДРАНКА КЛИСАРОВА, ДОБИТНИЧКА НА ПРИЗНАНИЕТО ЗА НАЈДОБАР НАСТАВНИК ОД ЗЕМЈИТЕ НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА Жалосно е за нашиот народ што во последните триесетина години се променија...

Градинките и училиштата расадници на вируси и на бактерии

По повеќемесечните епидемии на морбили и на грип и најновите случаи со децата заразени од бактеријата МРСА, надлежните смируваат дека состојбата е под контрола...