Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24585)

Филмската адаптација на „Аладин“ премиерно на 24 мај

Возбудливата и крајно жива филмска адаптација на дизниевиот анимиран класик „Аладин“,би требало да ја има светската кинопремиера на 24 мај. Како најава неодамна беше...

Анџелина Џоли и во новото продолжение на „Злобница“

Холивудската дива Анџелина Џоли ќе се појави и во продолжението на филмот „Злобница“, каде што ја толкува главната улога на лошата вила, чија премиера...

Отворена изложбата „Кумановски графичари“ во Велес

Како дел од осмото издание на биеналната изложба насловена „Кумановски графичари“, која деновиве се одржа во Ликовниот салон на Народниот музеј од Велес, беа...

Третиот филм за „Шерлок Холмс“ дури во 2021 година

Обожавателите на популарниот детектив Шерлок Холмс нема да се израдуваат на вестите за промената на датумот на премиерата на третиот игран филм за него,...

Премиера на „Незаборавна пролет во заборавено село“

На 29 март, долгометражниот игран филм „Незаборавна пролет во заборавено село“, во сценарио и режија на Куштрим Бектеши, ќе го има своето премиерно прикажување...

„Шоплифтерс“ одлично помина и кај критичарите и кај публиката

Синопсисот на филмот опишува едно семејство што живее од ситни кражби и под својата закрила зема девојка што е оставена на студот, но „Шоплифтерс“...

Закажани концерти, купени авионските билети, а фестивал нема!

Новата објава на ревидираните резултати за Годишната програма на Министерството за култура предизвика шок и неверување не само кај организаторите на фестивалот „Денови на...

Виктор Лилчиќ-Адамс е страстен истражувач и неуморен трагач

На Филозофскиот факултет во Скопје завчера беше промовирано новото, четврто издание на научното списание „Фолиа археологика Балканика“, овој пат посветено на познатиот македонски археолог...

Нови закани за хрватските новинари

Во близината на зградата во Загреб во која се сместени редакциите на Н1 телевизија, Нет.хр и Телеграм е пронајдена уште една заканувачка порака за...

АИ: Европа замижува пред насилството врз мигрантите

Невладината организација „Амнести интернешнл“ (АИ) ја обвини Европската Унија дека е соучесник во насилството на хрватската полиција врз мигрантите. Организацијата предупреди дека „пред вратите на...