Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24582)

„Книжевен жезол“ за Радован П. Цветковски и за Ариан Лека

Друштвото на писателите на Македонија секоја година традиционално ја доделува наградата „книжевен жезол“ за поетски опус со високи естетски вредности на еден домашен и...

Сè повеќе млади музичари работат на филм

На ЕФТА го предавам предметот Историја на филмската музика и кога пред околу десет години почнав да се подготвувам, сфатив и увидов дека наспроти...

Изложбата „Ослободување на просторот“ во МСУ

Вечерва, со почеток во 20ч., во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе се одржи отворање на проектот и изложбата „Ослободување на просторот“, која...

Промоција на книга за музиката во македонскиот игран филм

Вечерва, со почеток во 20 часот, во киносалата на Кинотеката на Македонија ќе се одржи промоција на книгата „Музиката во македонскиот игран филм: од...

Современи македонски уметници се претставуваат на „Сараевска зима“

Заедничката изложба „Триплет“ на Славица Јанешлиева-Бачварска, Гоце Наневски и Игор Сековски ќе биде отворена на 14 март во галеријата на Академијата за ликовни уметности...

Полициска рација во Сараево, уапсени 15 наркодилери

Петнаесет лица се уапсени во вчерашната полициската акција „Призма“ спроведена против шверцери со дрога на подрачјето на Сараево, јавуваат босанските медиуми, притоа додавајќи дека...

Пленковиќ ја одби оставката на министерката што прегази девојче

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја одби оставката што вчера, под притисок на јавноста, ја поднесе министерка за регионален развој Габријела Жалац, поради сообраќајната несреќа...

Опозицијата не сака да ја собори владата на Харадинај со помош...

Опозициските партии во косовскиот парламент ја одбија понудата на партијата на тамошните Срби, Српска листа, заеднички да ја урнат владата на премиерот Рамуш Харадинај. Според...

Винарот над винарите замина да им прави вино на боговите

Ин мемориам Замина Ѓорги Јованов-Хермес, еден од доајените на модерното производство на вино во Македонија. Ќе остане запаметен по својата голема посветеност и умешност да...

Сѐ уште е мала искористеноста на европските фондови

Неопходно е македонските компании да се охрабрат и да влезат во процес на аплицирање, пред сѐ затоа што тоа значи нивна подготовка за искористување...