Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24582)

„Нова Македонија“ дел од проект меѓу најдобрите 10 во Европа

Европската комисија го избра проектот што Високата школа за новинарство и за односи со јавноста го спроведе со своите партнери - дневниот весник „Нова...

О’Саливен 1.000-ти пат „играше сам“ до стотка

Рони О’Саливен (43) ја забележа 1.000-та победа во кариерата со над 100 поени во една партија и триумфира со 10-4 во финалето на првенството...

Ќе успее ли и Јувентус да стигне два гола разлика?

Во историјата на ЛШ негативата од 0-2 од првиот меч во триумф ја претвориле Реал (со Волфсбург), Манчестер јунајтед (Олимпијакос и ПСЖ) Барселона (Милан),...

Меси со нов рекорд ја предводи Барселона кон освојување три трофеи

Меси на мечот против Рајо Валјекано го надмина Иниеста според бројот на одиграни првенствени натпревари (443) Речиси секој викенд, аргентинскиот фудбалски волшебник Лионел Меси, соборува и...

Сениорките против Ц. Гора како подготовка за баражот со Словенија

Македонските женски селекции во сениорска и во јуниорска категорија ќе одиграат по два контролни натпревара со соодветните селекции на Црна Гора во рамките на...

Македонија ќе игра на најмасовното ЕП во ракомет на плажа

На ЕП во Полска треба да настапат 40 репрезентации, машката е во група со Хрватска, Украина, Швајцарија и со Италија, а девојките ќе се...

Недев е рекордер, Георгиев има највисок пласман

На седум дена до вклучувањето на шаховските часовници на 20-то јубилејно Европско поединечно првенство (ЕП) во шах во Скопје, возбудувањата сѐ повеќе се зголемуваат,...

Над илјада креации плод на детската инвентивност

За добрите резултати на учениците голем придонес имаат и наставниците што ѝ даваат поддршка на оваа манифестација, која ја негува традицијата, вели Марта Макеска, професорка по...

Металург најавува висока победа над Војводина

Во 18-то коло во Регионалната лига, Металург го пречекува српскиот првак (20.30 ч.), со намера победнички да ја заврши сезоната во лигата Ракометарите на Металург денеска,...

За браќата близнаци и за бувот

Во „Колибри“, како подарок за сите деца, ексклузивно ја објавуваме серијата „За секоја буква приказна“ во 31 продолжение, на писателот Владо Димовски. Приказните се...