Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24582)

Младите скарани со логиката

Само еден процент од испитаниците со просечна возраст од 19,5 години успеа точно да одговори на сите четири логички тестови, а два отсто на...

По САД и Турција, партнерство со Грција и Бугарија

Како идна членка на НАТО, Македонија има голем број безбедносни партнери, но сепак се истакнуваат релациите со две членки на НАТО, САД и Турција,...

Родителите загрижено ги меркаат автобусите пред екскурзиите

Автобусите што ги превезуваат децата мора да се технички исправни, но гаранции нема, велат од Министерството за образование по зачестените инциденти со автобусите во...

Дали новата технологија го сруши „боингот“ на „Етиопиан ерлајнс“

Авионот „боинг 737 макс 8“ на „Етиопиан ерлајнс“, кој во неделата се урна на летот кон Најроби, при што загинаа 151 патник и осум...

Се реконструира улица Брадфордска

На улицата Брадфордска ќе биде извршена целосна реконструкција на коловозот, со вкупна површина од околу 2.500 квадратни метри. Исто така ќе се реконструира и...

Од „Боинг“ се бараат одговори за безбедноста на „737 макс 8“

Компанијата е под голем притисок да одговори на повеќе сериозни прашања, особено ако се земе предвид дека станува збор за втор инцидент со уривање...

За дивоградбите во Чаир се шепоти, но не се дискутира

Надлежните од општините не се расположени да зборуваат за дивоградбите на нивните територии. Иако ги прашавме дали имаат некаква евиденција колку дивоградби регистрирале, не...

„Македонија вечна“ стана „Македонија се извинува“

Епизодата од саемот за туризам во Берлин, во која македонската делегација со извинување одговори на реакциите на грчката амбасада во Германија, практично претставува уште едно...

Приспособлив облик кај автомобилите следен чекор во автомобилската индустрија

Автомобилската индустрија прави разни промени во горивните и електричните автомобили, но промените во тоа како се напојуваат автомобилите не се доволни. Нашите возила треба...