Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24556)

Род Стјуарт – неуморен музички уметник и нескротлив заводник

За него велат дека е британски рок, поп, фолк-пејач и текстописец, а всушност тој е Шкотланѓанец што откога знае за себе навива за Селтик...

НАСА предупредува: Сатурн забрзано ги губи прстените

Според најновите истражувања, планетата Сатурн со голема брзина ги губи прстените, по кои е најпрепознатлива во Сончевиот Систем. Научниците тврдат дека за 300 милиони...

Израелец реставрира инструменти од времето на холокаустот

Неодамна во САД се одржаа неколку посебни концерти. Тие се дел од светска турнеја на уникатни инструменти на кои последен пат било свирено пред...

Се подготвува спомен-соба на поетот Чедо Јакимовски

Организацијата на познатата поетска манифестација „Лесновски ѕвона“ ја презеде Музејот на градот Кратово Зборникот „Поетите за Чедо“, кој беше промовиран на крајот од минатата година...

Неолибералната револуција

Научно истражување што го оправда гневот на државите во развој наспроти глобализациските елити (3) Во првата фаза од неолибералната револуција, англоамериканската двојка Реган - Тачер...

Нови мерки за финансиска поддршка на земјоделството

За одржување насади во јаболкопроизводството субвенциите годинава се зголемуваат од 33.000 на 41.000 денари по хектар, а за овоштарите што имаат од еден до...

Слободата на говор само како изговор

Откако ЕК завчера се огласи во однос на заканите со тужби кон македонските новинари од страна на некои државни функционери, повторно се актуелни прашањата...

Кога првпат гледавме стриптиз во „Холидеј ин“

Изведбата на стриптизерката ја гледавме со подзината уста, и сето она што го подразбираше тој вид еротски настап. Главниот дел, откривањето и покажувањето на...

Владата побара од НАТО исправка во користењето на „македонски јазик“

По пишувањето на „Нова Македонија“ и забелешките во јавноста зошто на денот на потпишувањето на Протоколот за членство на Македонија во НАТО во Брисел,...

Алкохолизмот е и семеен и општествен проблем

Паралелно со константниот пораст на бројот на зависниците од алкохол на светско ниво, алкохолизмот е во пораст и во Македонија, а врз основа на...